| Teutzky99 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie trasaturile eului liric? Vreau doar trasaturile.

Răspuns Câştigător
| MissExtasy95 a răspuns:

Genul liric si elemente specifice genului liric - Trasaturile specifice creatiei eminesciene

Elemente specifice genului liric :

In operele lirice gandurile, ideile, sentimentele, atitudinile, convingerile, emotiile sunt exprimate direct, fiind prezent eul liric.

Se caracterizeaza prin :
-subiectivism;
-prezenta directa a autorului (a eului liric);
-prezenta sentimentelor intime si a confesiunii;
-transmit o stare emotionala si creeaza o anumita atmosfera

5 răspunsuri:
| ElGreco88 a răspuns:

-eul liric este identificat în text după mărci lexico-gramaticale specifice
- impresiile şi emoţiile autorului sunt redate prin imagini artistice
- textul este alcătuit prin valorificarea muzicalităţii limbajului
- eul liric redă conţinutul într-un limbaj artistic care sugerează impresii şi emoţii prin figuri de stil
- modul de expunere predominant este descrierea; alte moduri de expunere : confesiunea lirică, meditaţia, monologul, liric sau dialogul imaginar

| MissExtasy95 a răspuns:

Poate trasaturile genului liric nu ale eului liric

| wpqr1 a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile şi sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea şi transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici aludive si asociative, creând un univers de mare forţă de sugestie ce se adresează sensibilităţii cititorului. Este, din acest motiv, genul literar al discursului subiectiv, exprimând sentimentele prin intermediul figurilor de stil şi al simbolurilor. De obicei, discursul genului liric este la persoana întâi, dar este folosită şi persoana a II-a. Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| Teutzky99 explică:

Scuze genului liric.

| celmaitaresimaibuni a răspuns:

Trasaturile sunt cele in care apare si autorul