| MaDu222 a întrebat:

Cine imi spune familia lexicala a cuvantului "gheata"?

Răspuns Câştigător
| Someonelikeyou a răspuns:

Bai Bubule, poate el nu stie atat de multe cat sti tu.asa ca mai bine numai intrai aici pe site.si iti vedeai de "temele" tale. poate ca nici tu nu te pricepi la ceva.si ceri cuiva ajutorul. o sa vezi ca toti o sa iti intoarca spatele daca mai continui asa.winking

11 răspunsuri:
| Helăăău a răspuns:

Inghet, Inghetata, Inghetat, neinghetat, inghetare, ghetus, dezghetat. happy

| pwp a răspuns:

Gheata ghetus
ghetar
inghetat

| Bastet a răspuns:

Inghetat
ghetzusi
a ingheta
a dezgheta

altele nu mai stiu acumsad

| Someonelikeyou a răspuns:

Ghețar, înghețat, ghețuș, înghețată
thinking
cam atat imi vine in minte.thinking

| Bubu_5492 a răspuns:

Chiar ziceau la tv ca situatia invatamantului romanesc e pe locu' 49 (din 65) parca.pai cred si eu, daca mai exista asa ca tine, care nici macar atata lucru nu stiu ...vai de capu'nostru.normal,daca ne facem temele pe net, in loc sa punem pe carte!

| Bubu_5492 a răspuns:

Eu intru pe ce site vreau eu, care e prb ta?
si spun ce vreau ca nu cred ca imi impui tu mie ce sa fac, cat despre ce am zis mai sus este parerea mea si mi o sustin, opinia ta nu ma intereseaza asa ca pastreazo pentru tine

| rebb a răspuns:

Inghetat, ghetar, inghetata, ghetus, a ingheta.Astea mi-au venit in minte acum...

| Mentaaaaa a răspuns:

Gheata - ghetus, ghetar, inghetat, dezghetat...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gheata - ghetar - ghetoi - gheată -

| Anonimasyv a răspuns:

Ghetar, ghetus, inghetare, înghețate. ..cam atat

| Victoria_Dabija_1990 a răspuns:

Asta e familia de cuvinte...