| roxley a întrebat:

Cine ma ajuta dau funda :Explică rolul virgulelor în secventa: Si, totusi, stiu că nu vreau nimic de la ea

Răspuns Câştigător
| UnDeaD96 a răspuns:

Eu cred ca marcheaza o constructie incidenta de restul enuntului

4 răspunsuri:
| TeRogImiDaiFunditaTeImPlor a răspuns:

Pai virgula desparte cuvantul totusi de restul propozitiei.(adica se putea propozitia si pentru cuvantul totusi) pls funda am mare nevoie

| Prigatdevisine a răspuns:

Virgula a fost folosita pentru ca marcheaza o pauza in vorbire :d

| sand a răspuns:

Din regulile de folosire a virgulei in propozitie: pentru "totuşi" ex:
"Totuşi, la mare e soare mereu" – la începutul propoziţiei este urmat de virgulă.
si alt ex.: "As fi vrut totuși să spun două vorbe" – în interiorul propoziției nu se desparte.

Insa in exemplul tau, fiind dupa "si", dar la inceput de propozitie, atunci este intre virgule!

| roxley explică:

Raspunsul corect era separa conjunctzia coordonatoare"Si' marcand coordonarea prin izolarea acesteia fata de adverb si restul propozitiei.(multumesc oricum celor ce au scris)