| anaairam a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine cu linkuri pentru examenul la romana?

1 răspuns:
| madalinspy a răspuns:

La literatura, speciile din programa pentru evaluare sunt fabula, basmul, schita, nuvela si pastelul. pe de alta parte, trebuie sa stii apartenenta unei opere la gen(doar epic si liric) iar apoi treci la specii... in rest, analiza de texte la prima vedere, explicarea anumitor figuri de stil, sensuri figurate.
pune accent pe literatura, in special pe compuneri! exercitiile de gramatica sunt putine si usoare!