| JustUnNamed a întrebat:

Luni dau examenul la romana. Cine ma ajuta si pe mine cu niste definitii, care sa le pot retin repede.
Poem
Balada
Nuvele
Basm

2 răspunsuri:
| VirusS97 a răspuns:

Poemul si balada nu intra nici macar cea culta......Nuvela Def: Specie a genului epic in proza, cu un nr redus de personaje, cu un singur fir epic, dar cu un conflict puternic evidentiat intre personaje.
Basm.def: Specie a genului epic cu larga raspindire in care se nareaza intamplari fantastice ale unor personaje imaginare aflate in lupta cu fortele raului, pe care intodeauna le biruiesc. Baftaaa!

| Axiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a răspuns:

Poemul este o specie a poeziei epice, de întindere relativ mare, cu caracter eroic, filozofic, istoric, mitologic, legendar etc., în care se povestesc fapte mărețe săvârșite de personaje însuflețite de sentimente nobile

ballade) este o specie a genului epic înfățișându-se ca un amplu poem narativ, fără a exclude și unele accente lirice, unde, în general, se proiectează un eveniment eroic, având protagoniști, fie din timpuri istorice, fie din vremuri legendare, mitice, sau fantastice, fie din realitatea imediată

Nuvela este specia genului epic în proză, cu un singur fir narativ, urmărind un conflict unic, concentrat; personajele nu sunt numeroase, fiind caracterizate succint, în funcție de contribuția lor la desfășurarea acțiunii. Nuvela prezintă fapte într-un singur conflict, cu o intrigă riguros construită, accentul fiind pus mai mult pe definirea personajului decât pe acțiune.Ea e o narațiune în proză, mai scurtă decât un roman și mai lungă decât o povestire. Conține de obicei puține personaje care sunt însă construite pe câteva linii principale. Ea are o naratiune ceva mai concentrata, personaje mai putine, drama mai putin complicata decât un roman.

Basmul (din sl. basnŭ: născocire, scornire), numit și poveste[1], este alături de povestire, snoavă și legendă, una dintre cele mai vechi specii ale literaturii orale, semnalată încă din antichitate, răspîndită într-un număr enorm de variante la toate popoarel