| anonim_4396 a întrebat:

Cine ma invata si pe mine Past Continuous la Engleza Cum se formeaza sic carui timp ii corespunde in Limba Romana?
Ajutati-ma si pe mine.

7 răspunsuri:
| terra2009 a răspuns:

Www.terralinguas.com

Astea se invata cel mai usor prin ascultare, trebuie sa asculti cat mai multe conversatii in limba engleza ca sa iti dai seama de ce inseamna si unde se foloseste.

| denisa0906 a răspuns:

Trecutul continuu. se formeaza:subject+to be+verb+ing. exemplu.: I was learning a poem at this time yesterday.
(am invatat o poezie pe acest timp ieri) past continous se formeaza atunci cand se intampla doua actiuni amndoua in acelasi timp :eu mancam cand afara ploua. traducere: i was eating when it rained happy e vb regulat : ( ed) sper ca intelegi ceva.

| silviasuciu a răspuns:

Trecutul continuu se foloseste cand o actiune (1) intrerupe o alta actiune (2) care a inceput inainte de actiunea 1: Mancam cand a sunat soneria. Mancam (actiunea 1) a inceput inainte ca soneria sa sune (actiunea 2 intrerupe actiunea 1) - I was eating when the bell rang. Cand am invatat engleza, am folosit o schema a timpurilor. Pacat ca nu ti-o pot desena. Incerc sa iti explic: deseneaza pe o foaie o linie, la capatul din dreapta e viitorul, la mijloc e prezentul, iar la capatul din stanga e trecutul. actiunea 2 e mai aproape de capatul din stanga, iar actiunea 1 e mai aproape de prezent.
Ca formare a timpului: verbul to be la Past Tense - trecut (I was, you were, he/ she was, we were, you were, they were) + forma continua a verbului (infinitiv + ing).
Cauta o carte de exercitiii si fa cateva. Sigur vei prinde repede.

| silviasuciu a răspuns:

Rectificare la raspunsul anterior. Poate fi ignorat de administartor?
Trecutul continuu se foloseste cand o actiune (1) intrerupe o alta actiune (2) care a inceput inainte de actiunea 1: Mancam cand a sunat soneria. Mancam (actiunea 2) a inceput inainte ca soneria sa sune (actiunea 1 intrerupe actiunea 2) - I was eating (2) when the bell rang (1). Cand am invatat engleza, am folosit o schema a timpurilor. Pacat ca nu ti-o pot desena. Incerc sa iti explic: deseneaza pe o foaie o linie, la capatul din dreapta e viitorul, la mijloc e prezentul, iar la capatul din stanga e trecutul. actiunea 2 e mai aproape de capatul din stanga, iar actiunea 1 e mai aproape de prezent.
Ca formare a timpului: verbul to be la Past Tense - trecut (I was, you were, he/ she was, we were, you were, they were) + forma continua a verbului (infinitiv + ing).
Cauta o carte de exercitiii si fa cateva. Sigur vei prinde repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in engleza, sunt doua past continuousbig grin, past tense continuous care se formeaza: afirmativ: sb+was/were+v-ing ex i was reading the newspaper.; negativ: sb+was/were +not(wasn`t, weren`t)+v-ing ex: he wasn`t watching TV.; si interogativ: was/were +sb+v-ing. Se traduce prin indicativ imperfect si exprima: o actiune aflata in desfasurare intr-un moment dar readusa in discutie in momentul vorbirii, o act trecuta intrerupta, 2 act desfasurate in acelasi timp in trecut. Acum al doilea past perfect continuous : se form: afirmativ:sb+had+been+vb la forma treia; negativ: sb+had+not+ been+vb la form 3, interogativ: had+sb+been+vb form 3. il folosim pentru: o act inceputa in trecut si continua pana intr-un alt moment din trecut ex: they had been talking for over an hour when mike arrived.( vorbeau deja de o ora cand mike a sosit), pentru a a arata cauza si efectul unei actiuni: jason was tired because he had been jogging. sper ca iti este de foloswinking:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corespunde imperfectului. i was reading when he came home- eu citeam