| Geoalx a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu 5 informatii despre zonele polare? Are nevoie fratele meu mai mic si nu imi prea merge netul, dau Fundita :*

Răspuns Câştigător
| Lauraaa16 a răspuns:

Cele doua zone polare, Artica Antartica, sunt cele mai reci de pe
intreg pamantul. Rareori temperatura se ridica aici peste punctul de
inghet, astfel ca pamantul si marea sunt inghetate aproape tot timpul
anului. Vara, soarele nu apuca niciodata. Iarna, soarele nu rasare
deloc, asa ca e intuneric si ziua, si noaptea. In ciuda acestor
conditii, multe specii de animale reusesc sa supravietuiasca in zonele
polare.
Aceste regiuni sunt caracterizate printr-un climat polar cu temperaturi extrem de scăzute și prin mari variații ale perioadelor cu lumina naturală, cu 24 de ore de lumină în timpul verii (nopți albe) și cu 24 de întuneric total în mijlocul iernii. Polul Nord și Polul Sud sunt acoperiți cu calote glaciare, calote care acoperă atât Oceanul Arctic cât și Antarctica.

1 răspuns: