| CrinaaaC a întrebat:

Cine ma poate ajuta cu o problema? Nu ma pricep la logica. E vorba despre matematica: Un arab batran avea 3 feciori.Mai avea si 17 camile, aceasta era toata averea lui.Simtindu-se batranul in pragul mortii, hotara sa imparta averea celor 3
fii ai sai.El zise:-Fiul cel mare va primi jumatate din nr camilelor,fiul mijlociu va primi o treime din nr camilelor,iar fiul cel mic va primi a noua parte din nr camilelor. Abia termina de vorbit, ca isi dadu duhul.Acum,cum sa imparta copiii camilele fara sa le taie? Asa ca s-au dus la un intelept sa-I ajute.Acesta s-a gandit putin,apoi a adaugat si camila sa turmei, obtinand o turma de 18 camile. Jumatate din noua turma a dat fiului cel mare, adica 9 camile.A treia parte a dat-o fiului mijlociu, adica 6 camile.A noua parte a dat-o fiului cel mic, adica 2 camile. Apoi a socotit:9+6+2=17.Si-a luat camila si a plecat.Cum de-a fost posibil asa ceva? Justificati raspunsul

Răspuns Câştigător
| Alb19 a răspuns:

Este posibil deoarece numarul 18 se imparte exact si la 2, si la 3 si si la 9. Acesta sigur este raspunsul corect! Funda nu?

| Radu284 a răspuns (pentru Alb19):

Tu te-ai obosit sa citesti toata problema?

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Pai e simplu, dar raspunsul nu este intocmai corect.
Pentru ca ei aveau doar 17 camile, nu 18.
Si atunci, primul ar fi trebuit sa primeasca 8.5 camile, al doilea 5.66, iar ultimul 1.88

Daca le adunam, vom avea 16.04 camile (si ar mai ramane aproape o camila ne data nimanui). Asta pentru ca 1/2+1/6+1/9 nu fac 1.

Deci inteleptul le-a dar fiecaruia un numar de camile care nu este bazat pe dorinta tatalui.