| pieptdepuiprajit a întrebat:

In iulie dau examenul de BAC si am o intrebare. Profesorii corectori trebuie sa noteze orice e corect, asa e? Sa luam un exemplu un exercitiu care a picat vara trecuta. "Determinati nr. submultimilor ordonate cu 2 elemente ale unei multimi cu 7 elemente" Aici trebuie facut cu aranjamente de 7 luate cate 2, dar daca la examen nu ma prind si nu stiu daca e cu aranjamente sau combinari. Nu imi dau seama si fac ambele variante, punctajul trebuie sa fie maxim daca rezultatul final este bun, fara sa conteze ca am incercat ambele feluri (aranjamente si combinari). Ei o sa taie ce e gresit si o sa puncteze ce este scris corect?

10 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Eh, nu cred ca este chiar asa pentru ca daca ar fi cum zici tu, atunci la toate subiectele cu rezolvare completa ai putea scrie doua variante diferite de rezolvare, dintre care una corecta si una gresita si ai lua punctajul maxim, ceea ce nu mi s-ar parea drept fata de cei ce scriu doar o singura rezolvare, pe cea corecta. Un profesor zicea ca el nu accepta doua rezolvari (dintre care una corecta) pentru ca nu e corect sa-l pui pe el ''sa aleaga'' una din rezolvari. Deci eu in locul tau n-as miza pe chestia asta cu doua rezolvari.

| pieptdepuiprajit explică (pentru didiDia):

Cine nu ii lasa si pe ceilalti sa scrie 2 variante daca nu sunt siguri? Ei trebuie sa taie ce e gresit si sa puncteze ce e corect, pentru asta sunt platiti. Nu sa aleaga o varianta.

Chestia ca asa ti-a zis un profesor cred ca se aplica la scoala/liceu unde na, profesorul face ce vrea el, dar la BAC sunt anumite chestiie care trebuie respectate, procedura de corectare. Trebuie primit punctaj maxim daca una din cele 2 variante iese ca la carte.

| didiDia a răspuns (pentru pieptdepuiprajit):

Mai, parerea mea e ca daca tu scrii doua variante de raspuns, inseamna ca nu esti sigur pe tine. Iar daca nu esti sigur pe tine clar nu meriti punctajul maxim, desi una din variante e corecta. Ti-as da poate jumatate din punctaj, dar in nici un caz punctajul intreg. Tu invata calumea si scrie doar varianta corecta, bine? tongue Bafta!

| pieptdepuiprajit explică (pentru didiDia):

Aici nu e cum ai da tu sau nu. E ceva concret, tai ce e gresit si dai punctaj pentru ce e corect. Nu stai sa te gandesti ba stai ma ca asta nu e sigur, ia sa ii dau eu doar jumate din punctaj.Asta e aberatie. NU E DUPA CUM VREI TU/EI, ci corectarea dupa barem.

| didiDia a răspuns (pentru pieptdepuiprajit):

Vad ca te crezi foarte ''istet''. Sa te vad ce nota iei la bac cu aerele astea de vedeta si prostia din cap, ingamfatule!

| AdelinaC a răspuns:

Asta inseamna ca tu dai 2 variante de raspuns la un singur exercitiu.Din cate mi s-a spus mie nu ti se puncteaza pentru ca ori se considera ca nu ai stiut ori proful respectiv se enerveaza si iti taie tot de la exercitiu.
Daca ar fi dupa cum zici tu, multi ar scrie toate variantele de rezolvare care le-ar veni in cap si atunci posibil ca una sa fie corecta si nu s-ar mai pica atat.

| Kerli a răspuns:

Depinde daca e subiect la care trebuie scrisa rezolvarea sau la care trebuie scris doar raspunsul.
daca e primul caz atunci primesti un punctaj corespunzator rezolvarii.
dar daca e al doilea caz si tu scrii 2 variante, corectorii vor lua in considerare doar prima varianta. daca este corecta primesti punctaj maxim, daca nu este corecta nu primesti punctaj.

| Mookie a răspuns:

Sa va spun eu SIGUR cum sta treaba. Poti sa scrii si comentariile de la romana, atata timp cat ai O REZOLVARE CORECTA(care se regaseste in baremul de corectare) ti se puncteaza neluand in calcul prostiile. Domnii corectori nu au voie sa faca niciun semn pe lucrarea ta, deci acestia nu vor taia nimic din ceea ce nu este corect, doar ca nu vor lua in considerare. Fie vorba de rezolvare completa sau nu, tu trebuie sa demonstrezi de unde ai ales raspunsul.
Asta se intampla la proba de la matematica, la romana e total diferit. Acolo chiar se depuncteaza ceea ce este scris gresit! Succes la examen! happy

| pieptdepuiprajit explică (pentru Mookie):

Ma bucur ca e cineva care chiar intelege. Da, eu ma refer la matematica. Ei sunt obligati sa puncteze tot ce este corect pe foaie, nu sa aleaga ce puncteaza sau nu.

| FMSAlin a răspuns:

Da,o sa se taie tot ce e gresit, pentru ca la bac la mine s-au luat si raspunsurile pe jumatate de rezolvare. Funda?