| MissYMarYa a întrebat:

Cine poate sa imi explice cum il aflam pe x din o proportie? plz repede explicatie si FUNDA! repede dau maine test

Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

Iti dau un exemplu, ca sa intelegi!
x supra 5= 4 supra 10
x ori 10= 5 ori 4
x ori 10= 20
x= 20 supra 10

| Lariiiiiisss a răspuns (pentru CrissuCristina):

Euu la mate fac asa : x supra 5= 4 supra 10
X ori 10 = 5 ori 4
x ori 10 = 20 | : 10 (impart din ambele locuri un 10)
X = 2

10 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Dacă x/a = b/c, atunci x = ab/c.

| MissYMarYa explică (pentru RomulusMilea):

Da-mi un ex plz

| RomulusMilea a răspuns (pentru MissYMarYa):

Hai să facem aşa, că văd că primeşti tot felul de răspunsuri, dar nimeni nu explică clar.

Scrie pe o hârtie ceea ce apare mai jos, dar aşa cum ai învăţat la matematică (cu fracţii), nu cum apare mai jos:

x/a = b/c.

x este numărătorul primei fracţii (x/a) şi c este numitorul celei de-a doua fracţii (b/c). x şi c se numesc MEZII, aşa se numesc ei.

a este numitorul primei fracţii (x/a) şi b este numărătorul celei de-a doua fracţii (b/c). a şi b se numesc EXTREMII, aşa se numesc ei.

De la x/a = b/c ajungem la xc = ab, făcând aşa: înmulţim mezii iar rezultatul îl egalăm cu rezultatul înmulţirii extremilor.

Sper să fie mai clar acum. Te rog să citeşti cu atenţie cele de mai sus şi să aplici regula de mai sus pe un exerciţiu de la tine din cartea de matematică. Dacă nu este clar, atunci, trimite-mi un enunţ de problemă de matematică, aşa cum apare în manualul de matematică, sau culegerea pe care o foloseşti şi rezolvăm împreună problema. Promiţi? (:-))).

| PartyLoll a răspuns:

X 8 10. 8 Inmultesti diagonala
_. _ x= _____
10 5 5

| PartyLoll a răspuns (pentru PartyLoll):

Nu prea se vede binelaughing este egal dupa x si vine 10 ori 8 supra cinci

| indiaqueen a răspuns:

Inmultesti mezii cu extremii.

| RomulusMilea a răspuns (pentru indiaqueen):

Din păcate, răspunsul tău este incorect.

Ar fi fost mai bine dacă ai fi scris că produsul mezilor este egal cu produsul extremilor.

Mezii şi extremii nu au cum să se înmulţească între ei. De acord, tu regină a Indiilor? Frumos pseudonim ţi-ai ales, trebuie să recunosc.

| ancutza97dunk a răspuns:

Pai aplicand regula de 3 simpla. De exemplu avem: x supra 3 =4 supra 5, conform regulii de 3 simpla x=3 ori 4 supra 5. Sper ca te-am lamurit:*