| cnmv a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna si mie detalii despre facultatea de medicina? In ce consta examenul de admitere?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

La Facultatile de Medicina si Medicina Dentara Carol Davila din Bucuresti, examenul va include doua discipline (Biologie obligatoriu si, la alegere, Fizica sau Chimie), totalizand un numar de 100 intrebari, din care 60 pentru proba obligatoriu si 40 pentru cea la alegere. La UMF Iuliu Hatieganu din Cluj, la Medicină si Medicină Dentară candidaţii vor susţine proba de concurs din BIOLOGIE cls. a XI-a şi CHIMIE. La UMF Gr. T. Popa din Iasi, la Medicina si Stomatologie, disciplinele de concurs sunt Biologie clasa a XI-a (Anatomia si Fiziologia omului) sau Chimie organica. Tot ce ti-am spus a fost valabil pentru anul de invatamant 2009-2010, dar nu cred sa se schimbe peste noapte. Deci conteaza f. mult in ce oras vrei sa urmezi facultatea, caci fiecare institutie are propriile reguli in ziua de azi.

2 răspunsuri:
| Hum1lREALIDAD a răspuns:

Depinde de orasul in care vrei sa te duci...de ex la bucuresti 60 de intrebari anatomie si 40 chimie

| furcu a răspuns:

Poti sa iti alegi si fizica. btw, la cluj sunt obligatorii fizica chimie si biologie