| Robert061992 a întrebat:

Face cineva Facultatea de medicina din Constanta? Este greu? Sunt multe ore pe saptamana? A fost examenul de admitere greu? Din ce materii s-a dat examenul(bibliografie)? Mai multe detalii daca se poate...Sunt clasa a 11 si m-am decis sa dau la medicina.De saptamana viitoare incep meditatiile la biologie. Ce spuneti este o alegere buna?

Răspuns Câştigător
| Sapphire a răspuns:

In ziua de azi nu prea se merita sa practici medicina in Romania pentru ca salariile sunt foarte mici.
In schimb, e ok daca vrei ca dupa ce o termini sa o practici macar o vreme in strainatate. Acolo e jos palaria in toate privintele!
Greu nu are cum sa nu fie. In fiecare zi trebuie sa inveti lucruri noi. Trebuie sa ai foarte multa vointa, incredere, rabdare si nu in ultimul rand, bani! Cartile de medicina iti storc portofelul calumea, asta daca vrei sa iesi un doctor bun si sa inveti din diferite carti de specialitate.
Cat despre ore, unii la unele facultati stau si aproape 12 ore.
http://www.medcon.ro/orare.php
http://www.medcon.ro/admitere_grile.php#sub
Iti urez succes! Si eu sunt din Constanta, tot clasa a 11a, numai ca eu vreau la medicina in Bucuresti. Acolo mi-au recomandat toti sa ma duc.