| RichardCezar a întrebat:

Cine se pricepe la biologie?
As vrea sa pun o intrebare in legatura cu procesul de acomodare de aproape al ochiului. Poate fi acest proces unul voluntar? Lasam la o parte convergenta ochilor, vreau sa ma axez mai mult pe bombarea cristalinului. Ne putem bomba cristalinul in mod voluntar? Putem contracta muschii ciliari circulari in mod voluntar?
Pun intrebarea asta deoarece am observat de mult ca pot contracta. ceva, sau nici eu nu stiu exact ce fac, pot sa ma uit la distanta si atunci cand vreau, deodata, sa vad in ceata, ca si cum as avea un obiect aproape de ochii mei (presupun ca bombez cristalinul, presupun.). In momentul acela vad totul in ceata, iar cand pun un obiect la cativa centimetrii in fata ochiului acel obiect il vad clar. Singura problema e ca-l vad in dublu exemplar si mai trebuie sa converg cei doi ochi pentru a-l vedea clar.
Miscarea asta e una voluntara. Pot sa o fac cand vreau eu. Cum reusim sa facem asta? Ce se intampla mai exact? E posibil sa contractam muschi ciliari circulari voluntar? Daca nu, ce se intampla si cum reusim?