| KLiNK a întrebat:

Am si eu o intrebare. Cand eram mic mi-am dat seama ca pot sa imi incetosez vederea voluntar. Fara sa ma uit la un obiect. Exact ca si cum ti-ai relaxa muschii ochiului si te-ai uita "in gol". Pot sa fac asta de cate ori vreau. Credeam ca e un lucru normal, dar colegii de la scoala ma iau in ras cand le spun de asta. Si zic ca se poate numai daca ti-ai pune un obiect aproape de ochi si te-ai concentra numai pe el. La mine este ca si cum ti-ai da jos ochelarii si nu ai vedea bine. Faceam asta ca sa evit contactul cu ochii anumitor persoane sau cand scriam pentru ca mi se parea "cool" cum se vedeau literele in ceata. Am cautat putin pe net si am gasit in sfarsit o discutie pe un forum ( http://isitnormal.com/story/i-can-blur-my-vision-at-will -35283/ ). Poate intelegeti mai bine la ce ma refer. As vrea sa citesc mai multe despre aceasta "capacitate" dar nu stiu cum se numeste sau cat de normala este. Ma puteti ajuta? Sa imi spuneti daca ati auzit de asa ceva si daca este vreun termen care sa descrie chestia asta. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Colegii tai nu au incercat. Eu inca nu am auzit de un om care sa nu poata face asta. Deci este perfect normal. Nu stiu daca s-a gandit cineva sa scrie ceva despre asta, nu prezinta nici importanta.