| GulDan a întrebat:

Cine se pricepe sa ma ajute cu niste exercitii la mate de clasa a 9 a? raman dator! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Scrie-le aici sau da mesaj, daca ai aparat foto separat sau la telefon, poti sa le fotografiezi si le pui aici http://postimg.org/ si dai link-ul la poze. Daca nu sunt prea grele, poate le stiu :)

| GulDan explică (pentru halogen001):

Http://postimg.org/image/t4dd7h4yz/937df7bd/
De la 1-6 :) daca stii si sper ca intelegi ca nu se vede prea clar fa imaginea mai mica!
Ms :D

| halogen001 a răspuns (pentru GulDan):

Acum ma uit, se vede cam prost, trebuie sa le scrii si cu text sad

| GulDan explică (pentru halogen001):

Http://postimg.org/image/7qza69fqr/790ddf19/ sper ca se vede mai clar
la 2) e 5 supra 2 - radical din 8 pe 125
3)radical 27- radical 12 - radical 8 + 3 radical 3 + 2 radocal; 3
4) paranteza radical 3 sa se arate ca e natural.
5) paranteza 1+ radical 7 la patrat + paranteza 1- radical 7 la patrat este numar natural.
6) paranteza 3 radical 3 - 3 radical 2 - paranteza 20- 12 radical 6 este natural

daca nu sti lasa ma nu-i bai e doar o tema:D

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

La 1 inteleg asa happy sa se calculeze... stiind ca numerele a si b... si produsul egal cu 12

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

La 2 e (5/2) la o putere necunocuta minus rad(8/125)

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

La 3 e ceva de genul radical de ordin 3 (probabil) din 2, la o putere - nu vad care - este natural - deci nu stiu la ce putere e paranteza si nici ordinul radicalului din 2

nici la 1 nu se intelege bine.

Pozele nu ai iesit suficient de clare sad

| GulDan explică (pentru halogen001):

Mersi mult big grin e bine si asabig grin chiar as vrea sa invat si eu mate...

| halogen001 a răspuns (pentru GulDan):

Nu e greu dar trebuie timp ca sa poti invata mate happy

| GulDan explică (pentru halogen001):

Sal man cum ziceam m-am apucat de meditatiihappy ai fi dispus sa ma ajuti la ceva ce nu am inteles in totalitatebig grin?