| Laly_4113 a întrebat:

Cine stie animale care percep sau emit ultrasunete in afara de liliac?(nu e tema, ne-a povestit profa de fizica despre sunet si sunt curioasa)

Răspuns Câştigător
| Irina117 a răspuns:

Stiu am avut si eu tema asta la fizica
stai sa ma uit

"Cand animalele ca liliacul sau delfinul folosesc ecoul, fenomenul se numeste ecolatie. Ele il folosesc pentru a se orienta si a localiza prada.
delfinii emit serii de peste 700 de "clicuri" pe sec. Timpul in care se intoarce ecoul le spune cat de departe se afla de bancurile de pesti.
Sunetele inailte, ca ale pasarilor, au unde de trecventa mare.
Balena albastra este cel mai zgomotos animal de pe planeta. Ea scoate sunete de pana la 188 dB

asta am scris eu si a zis ca e bine!

succes!

6 răspunsuri:
| Incubus a răspuns:

2 animale diferite :soareci si delfini(daca mai gasesc prin cap revin)

| matt25 a răspuns:

Sobolanii si parca si bufnitele.

| stefangeles a răspuns:

Soareci, delfini, balene, chiar si caini cand latra au radar sonor, si sonarele de pe submarine big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caine pisica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caine

| Morcov_Alin_1991 a răspuns:

Raspunsul meu este:-soarecele si -delfinul,-cainele cand latra si -lupii