| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie care sunt regulile de calcul cu puteri adunari, scaderi, inmultiri si impartiri. Funda pentru cel mai comple raspuns.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Regulile de calcul sunt:mai intai puterile/radicalii, apoi impartirile/inmultirile si la sfarsit adunarile/scaderile.

O zi buna!

| 2Fast4You a răspuns:

Sunt 5 reguli, si anume:
1. a la puterea m inmultit cu a la puterea n= a la puterea m+n.
2. a la puterea m impartit la a la puterea n= a la puterea m-n.
3. a la puterea m totul la puterea n= a la puterea m ori n.
4. a ori b totul la puterea n= a la puterea n ori b la puterea n.
5. a impartit la b totul la puterea m= a la puterea m impartit la b la puterea m.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?batting eyelashes