| DeadInside a întrebat:

Cine stie rolul cratimei in structura SPRE-NTUNECATUL?big grinfunda:*

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @DeadInside! Cratima are rolul de a pune in evidenta pronuntarea impreuna a doua parti de vorbire diferite, în acest context înlocuind î-ul.
O zi cu zâmbet să ai!

6 răspunsuri:
| ChrissD a răspuns:

Cratima tine locul literei I

| DildăuPaispe a răspuns:

A disparut "i"-ul

| gєσяgιαηα a răspuns:

Pt pronuntarea mai usoara a 2 parti de vb diferite tongue

| Misu1997 a răspuns:

Pai... ca sa rostim un singur cuvant in loc de 2, rolul unei cratime poate sa fie si de virgula, nu in cazul acesta. Aici mai are rolul sa caracterizeze sau sa accentueze rautatea omului. daca este vorba despre om.

| Catalina1388 a răspuns:

Are functie de prescurtare si substituie "i"-ul de la "intunecat".