| Aicilef a întrebat:

Cine stie sa-mi precizeze elementele romantice, clasice si realiste ale nuvelei "Alexandru Lapusneanu"? Sau un link ceva.

Răspuns Câştigător
| Annie_6583 a răspuns:

Elemente romantice:
1.preferinta pentru. un personaj de exceptie in situatii de exceptie
2.autorul pastreaza punctul de plecare in cronicile lui M.Costin si G. Ureche, peste care suprapune elem.fictionale
3.amesteca modurile de expunere folosind elem. de limbaj care reconstituie atmosfera de secol XVIII moldovenesc
4. apar descrieri arhitecturale sau vestimentare care contribuie la refacerea atmosferei de epoca
5.preferinta pentru antiteze socante(inger-demon, boieri patrioti-boieri tradatori)
6. diabolicul domnitor este urmarit in detaliu, construit ca psihologie si inteligenta demonice; este celebru prin felul in care isi tine promisiunile si prin replici
7. felul in care Lapusneanul se intoarce la a2a domnie cu ajutor turcesc si cu tinta sigura:sa se razbune pe boierii care l-au tradat in prima domnie
8.Negruzzi creeaza un personaj cu accente patologice:felul in care manipuleaza psihologic multimea, in care isi tine sadic promisiunile
9.casatoria din interes politic pe care o face Lapusneanul
10.pentru.prima data in istoria literaturii apare personajul colectiv(multimea)
11.moartea Lapusneanului a ramas pana astazi un mister; Negruzzi da varianta otravirii(scena romantica)
12.scena din Biserica in care la sf.slujba domnitorul tine o cuvantare prin care isi cere iertare si ii invita pe boierii prezenti la o masa de impacare
Elemente clasiciste:
1. text perfect echilibrat cu mom.subiectului perfect distribuite
Cap. I:expozitiunea si intriga
Cap. II-III big grinesfasurarea actiunii
Cap. IV:punctul culminant si deznodamantul
2.fiecare cap. are un motto care sugereaza sau reprezinta chiar punctul culminant
Elemente realiste:
1.tot ce tine de adevarul istoric pe care Negruzzi il preia din Letopisetul lui M.Costin si G. Ureche.

Asta mi-a predat mie la romana, sper sa-ti fie de foloshappy

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti la "Concluzii" referiri la aceste elemente ( ti-ar fi util, pentru viitor, sa-ti salvezi tot comentariul nuvelei! ) http://www.scribd.com/doc/8992861/Nuvela-Istorica-Alexandru-Lapusneanu

mira
| mira a răspuns:

Romantice:tema istorica, antiteza dintre impulsivitatea domnitorului si blandetea doamnei lui, aura de mister a personajului principal.Clasice:structura riguroasa a nuvelei, personajul principal dominat de o singura trasatura si anume cruzimea.Realiste:scenele sociale(prezenta multimii), descrierile amanuntite ale vestimentatiei sau ale obiceiurilor de la curte.