| BackAgain a întrebat:

Cine stie sa-mi spuna cate ceva despre New York, va rog?

1. Cele 5 zone administrative, din punct de vedere economic + Care e cel mai bogat, respectiv sarac, cartier?

2. Mafia + ce-i cu Cele 5 Familii? big grin

3. Poduri - Legaturi intre zonele administrative: nume pod, raul peste care trece, cartierele intre care face legatura

4. Cartierele din Manhatten, Brooklyn, Queens, Bronx si Staten Island

5. Care e cartierul cel mai "murdar" din New York?big grin Cand vine vorba de cluburi si substante ilegale (stiti la ce ma refer)...

6. Alte chestii importante/interesante despre New York + pareri personale.

FUNDA pentru cel mai complet raspuns!

PS: Nu dati copy-paste de pe ro. wikipedia: "New York (oras)" ca am citit deja informatiile de acolo.

Răspuns Câştigător
| Hermyone a răspuns:

1. Brooklyn; Queen; Manhattan; Staten Island; Bronx.
Cel mai sarac -> Hunts Point.
Cel mai bogat -> Beverly Hills.

2. Cele 5 familii italiene sunt cele mai cunoscute (vorbind de mafie, bineinteles): Lucchese, Bonanno, Gambino, Genovese, Colombo.

3. Podul Brooklyn - (East River) - Manhattan->Brooklyn;
Staten Island->Brooklyn - Podul Verrazano Narrows
Manhattan->Fort Lee - Hudson River - Podul George Washington

4. Cartierele le gasesti aici: http://www.agenda.ro/cartierele-new-york-ului/182807

5. Harlem si Jamaica Station sunt cartierele cele mai rau famate.

6. Aici nu te pot ajuta cu pareri personale (n-am fost acolo). Iti dau un site: http://adevarul.ro/......index.html

Sper ca te-am ajutat. Funda? :D