| irry a întrebat:

Cine știe să-mi spună și mie niște titluri de cărți (plus autor), ceva cu suspans și mister,un subiect interesant care să te țină cu sufletul la gură, nu să-mi descrie peisaje până mă ia somnul. Fundă pentru cele mai bune.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aghata Cristie, toate cartile ei sunt bune mai mult ca sigur. Nu exista un autor mai citit decat ea.
Daca vrei un autor de romane politiste cu 0 descrieri(daca imi aduc eu bine aminte) ti-l recomand pe Edgar Wallace (Secretul cercului purpuriu; Criminalul de la capatul lumii, in mod special) Am auzit ca a scris si thriller-uri(Una parca se numea Cei patru incoruptibili)
In ziua de azi toti copii si adolescentii citesc John Saul(Mana dreapta a diavolului, Chinuieste-i pe copii) sunt carti usor de citit din cate am auzit, dar nu trebuie sa ai prea mari asteptari.
si eu iti trebuie sa recomand Doi ani de vacanta de Jules Verne
De veghe in lanul de secara(nu mai stiu autorul dar a fost o carte interesanta despre trairile interioare ale unui tip de vreo 16 ani cred, a fost buna si a fost votata carte secolului in secolul ei)

| Mirela77 a răspuns:

Sau o varianta romaneasca a Agatei Cristi, Rodica Ojog Brasoveanu are niste carti bestiale.In principiu sunt majoritatea politiste dar bine impanate cu umor, practic am ras cu lacrimi si are capacitatea de a te tine cu sufletul la gura pana la ultimile pagini.

| andrey663 a răspuns:

Doi ani de vacanta. Jules Verne. Daca citesti descrierea sa stii ca te minte.Acolo zice ca niste oameni au ajung pe o insula mirifica si ca ii ataca piratii.Dar de fapt nu a fost deloc asa.Iti recomand sa o citesti.

| Bianca996 a răspuns:

Mie mi-au placut foarte mult cartile de Agatha Christie.Am citit "Crima din Orient Express" si "Zece negri mititei". Sunt foarte frumoase si nu te plictisesti deloc.