| Deni4you a întrebat:

Cineva care cunoaste foarte bine materia de bac dar si modul in care se aleg subiectele: e adevarat ca exista sanse minime, aproape nule, sa pice Dacia Literara sau Junimea?
Cat despre "Aci sosi pe vremuri" si "Maitreyi", avand in vedere ca Ion Pillat si Mircea Eliade nu sunt autori canonici, credeti ca i-ar da la subiectul III chiar si asa? Ma risc prea mult daca nu invat toate astea?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu pică dacia literară și junimea, șanse prea mici, eu nu m-am chinuit să învăț așa ceva
maitreyi n-are rost s-o înveți, poate fi înlocuită de altceva, iar aci sosi pe vremuri e singura poezie tradiționalistă sau cum îi zicea și nu prea ai cu ce s-o înlocuiești, sunt șanse mai mici să pice dar nu imposibil, dar mai mari oricum decât dacia și alea, deci aș recomanda să ai măcar idee

| RobertMoon a răspuns:

Eu zic că nu te riști, eu nici măcar nu le-am învățat când am dat bacul, deși știam Maitreyi pentru că mi-a plăcut. Am dat bacul in 2015 și încă de pe atunci de vorbea de șanse super mici să pice operele alea.

| Carolina1972 a răspuns:

Nu stiu daca te risti sau nu, dar nici eu nu am de gand sa le invat. Adica sa fim seriosi nu o sa pice niciuna dintre alea. (Ion pillat, lapusneanul, junimea). Eu merg pe risc de data asta fiindca nu am timpul necesar sa le mai invat si pe alea, dar oricum nu aveam de gand. Eventual cu o zi inainte de examen am sa citest rezumatele, nimic mai mult. Succes sa ai si tu la bac! Sper sa fie bine! happy