| anisoara_7796 a întrebat:

Cite simfonii are Beethoven?

5 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

9 simfonii.

| Oktavian a răspuns:

9 simfonii ( a 3-a Eroica, a 5-a a Destinului, a 6-a Pastorala, a 9-a cu finalul Odă bucuriei pe versuri de Friedrich von Schiller, adoptată ca imn oficial al Uniunii Europene)
5 concerte pentru pian şi orchestră (remarcabile al 4-lea şi al 5-lea Imperialul)
Un concert pentru vioară şi orchestră
Missa solemnis
32 Sonate pentru pian (printre care a 8-a Patetica, a 14-a Clar de lună, a 23-a Appassionata)
Sonate pentru vioară şi pian (mai cunoscută Sonata careutzer)
16 cvartete pentru coarde
Opera Fidelio

| Oktavian a răspuns:

Ai dat intrebarea dar tu stii cite simfonii are?

| HappyPills a răspuns:

| anisoara_7796 explică:

Stiu!