| anonim_4396 a întrebat:

Citeam de curand intr-o revista ca Romania nu s-a putut lauda niciodata cu un popor educat,si petru a nu fi o afirmatie fara acoperire, se dadea exemplul Scotiei, unde primii pasi spre invatamantul obligatoriu s-au facut la 1496 iar in Strasbourg la 1598. In sec. XVII in toata Europa civilizata, din Anglia si pana in Polonia, incep sa fie tiparite ziare - dovada a unei alfabetizari de masa.La noi, statisticele aratau ca in 1899 aveam un procent de cca.80% analfabeti, scazand la "doar" 35% in anul 1930.Romania era la acea data tara cu cea mai mare pondere de analfabeti din Europa. Uitandu-ma pe statisticele actuale constat ca si la nivelul anului 2002, aveam peste 500.000, adica peste 4% din populatia ce ar fi trebuit sa fie alfabetizata.Chiar si in anul 2012 am ramas cu 25.000 de analfabeti, din care peste 60% sunt majori,adica cu drept de vot.
Se pune intrebarea fireasca:de ce intr-o perioda asa de lunga,cand am avut toate formele de guvernamant,cand s-au aflat la putere partide de pe tot esicherul politic posibil,am avansat ca melcul in aceasta directie majora de propasire si afirmare a unei natiuni?
Cauza este legata de ce anume?: mentalitatea romanului?; indolenta conducatorilor?; lipsa conditiilor materiale?; o conspiratie din afara tarii? sau toate astea si inca si altele la un loc?
Tragedia actuala este,din punctul meu de vedere,ca in prezent ne confruntam cu un alt tip de analfabetism,in crestere: Cei care stiu doar sa scrie si sa citeasca si ATAT. Asta ma face sa cred ca vechiul inteles al zicalei "Ai carte ai parte", care se referea la cartea funciara, revine in actualitate. Am ajuns ca la angajarea pe anumite functii (si nu legate de invatamant) sa se dea teste de l. romana.
Ce credeti ca trebuie facut?

4 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Cauza este următoarea: Pământul bogat în diverse materii prime: aur, petrol cu tona, gaze, diamante (avem şi d-alea, nu multe, da' avem) e dorit de toată lumea. De toate marile puteri.

Odată cu moartea poporului dacic, care a fost unul puternic, aceste pământuri n-au mai fost niciodată libere. Mereu sub influenţa sau, pe româneşte, sub papucul marilor puteri, care continuă să fure, şi să ia, şi să secătuiască tot ce găsesc.

Dacă marile puteri ne vreau needucaţi, atunci aşa vom fi. Până când cineva va avea curajul, forţa, puterea şi inteligenţa să se ridice împotriva lor. Până va apărea un eroul. Dar eroul întârzie să apară, şi ţara noastră rămâne sub papucul celor puternici.

Şi în Evul Mediu, când nu se exploata pământul, Ţările Române au fost folosite de puterile mai mari (În general Ungaria şi Polonia, dar şi altele mai îndepărtate precum Franţa sau Germania) ca scut împotriva jugului musulman. Mari eroi ai creştinătăţii, precum Vlad Ţepeş sunt puşi în lumini proaste în lume, tocmai din acest motiv. Ca oamenii să nu se prindă şi să nu înţeleagă niciodată ce sunt de fapt. Dacă Vlad Ţepeş pierdea împotriva turcilor, dacă nu se ridica curaj, aşa cum a făcut-o, probabil toată Europa ar fi căzut în faţa musulmanilor.

Ce cred că trebuie făcut? Să învăţăm istorie, şi nu doar s-o învăţăm ci s-o înţelegem, s-o trăim şi să tragem lecţii din ea. Istoria, şi doar ea, ne poate salva de la orbire. Doar învăţând istorie, istoria tutror neamurilor şi popoarelor, începând de la Akkadieni şi până la Obama şi Putin, doar aşa putem înţelege rasa umană.

| Pprofesionistul a răspuns:

Cauta pe net mai bine nu pe forumuri big grin

| Teardrop a răspuns (pentru Pprofesionistul):

laughing Exemplu pur de "gura bate curu' ". Boss, forumurile nu-s tot pe net?

| anonim_4396 explică (pentru Pprofesionistul):

Daca ne va fi lene, sau poate nu suntem capabili sa formulam pareri si raspunsuri izvorate din propria judecata si pe baza a ce cunoastem, bazandu-ne numai pe solutiile altora, vom continua sa stam la coada Europei. Un "Profesionist" nu e bine sa gandeasca asa!
Noapte si ganduri bune!