| queeny a întrebat:

Clasa a 8-a de anul asta cum intra la liceu? Dau admitere?

Răspuns Câştigător
| Catalion a răspuns:

Trebuie sa dai examenul de capacitate dupa ce treci clasa a 8-a ca sa intri la un liceu bun. Daca nu il treci o sa intri la sam si o sa faci 5 ani de liceu in loc de patru pe niste profile mai putin ca lumea, dar depinde de ce vrei tu.

2 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Pai da larisa. Adica ce, examenul de capacitate nu conteaza sau ce? Eu nu cred ca 50% media claselor 5-8, ca daca ar fi asa eu ar fi trebuit sa am 10 ca am avut medii de 9 si 10, atat. Mie greu sa cred ca doar 25% sunt tezele cu subiect unic ( care pana la urma inseamna cele de la examenul de capacitate nu? ). Conteaza si mediile pe care le-ai avut in clasele 5-8, dar daca ai luat de exemplu 3 la o lucrare de la examenul de capacitate, degeaba conteaza mediile 5-8. Corecteaza-ma daca gresesc...

| larisa_6959 a răspuns:

Ce capacitate? Nota admiteri la liceu se calculeaza astfel: 50%media claselor 5-8, 25% tezele cu subiect unic ( media lor) si 25% 2 teste care se dau in mai la mate si romana (media lor).