| ZaKid a întrebat:

Contabilitatea se bazeaza pe matematica?
As dori sa urmez cursurile unui liceu economic si am inteles ca nu se fac decat 2-3 ore de matematica pe saptamana.

1 răspuns:
| sensa a răspuns:

Contabilitatea se bazeaza pe matematica...se lucreaza cu cifre.trebuie sa stii sa faci niste diferente intre brut/net, cu/fara tva.sastii sa calculezi un tva un impozit etc.si da, la liceele economice se fac cam 3 ore de matematica m2(mai usoara ca la liceele de mate-info care fac m1)pe saptamana.