| AmazingONEx a întrebat:

,,Copii" se scrie cu 2 de,,i" sau cu 2,, i"
Cum se spune corect?
Cu 2 i sau cu 2 de i

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Cu doi de i. Prepoziţia "de" e necesară. Gândeşte-te cum ai zice dacă la mate ai luat de două ori câte un patru? Am luat doi patru? Nu. Ci doi de patru. Sau dacă ai luat de două ori nota doi? Am luat doi doi? Nu, nu merge. Dar, am luat doi de doi - merge. De aici s-a extins regula să folosim pe "de" în toate cazurile de acest gen

| aditimus a răspuns:

Cu 2 de ii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situație. Când spui, de exemplu, o frază de genul: "Ce copii frumoși ai!" în cazul acesta se scrie cu doi de i.
Dacă spui în schimb: "Copiii merg la școală", atunci se scrie cu trei de i.

| AmazingONEx explică (pentru anonim_4396):

Tu măcar ai citit ce am întrebat? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmazingONEx):

Da,dar am vrut să detaliez și să vin și cu exemple. happy