| Girll12 a întrebat:

Cum se scrie corect: "copii mei" sau "copiii mei"?

11 răspunsuri:
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Copiii mei, si ca sa-ti dai seama-primul i vine din radacina cuvantului, al doilea din plural, si al treilea de la articulare...

| Lynna a răspuns:

Buna.
Corect este sa spui copiii mei.
Pa, pa.

| CautNume a răspuns:

Copiii mei

| Broadband a răspuns:

Copiii mei

| maria6 a răspuns:

In exemplul "Ma joc cu copiii mei", cuvantul "copiii"nu e subiect si se scrie tot cu trei i.

| val31989 a răspuns:

Copiii mei, normal)))

| CEstLaVie a răspuns:

Copiii mei

| cristina6713 a răspuns:

Copiii mei.

| Dulceatta a răspuns:

SE scrie corect copiii mei, si iti spun si de ce :copii se foloseste cand spui :
1.Am 2 copii
2.Acesti copii se joaca
3.Ma joc cu 2 copii
....pe scurt cand cuvantul copii nu are valoare de subiect.Cand folosesti cuvantul copiii, el are valoare de subiect : Copiii mei, Copiii se joaca

| GiulyDragutza a răspuns:

Ciao!
Se scrie "copiii mei" pentru ca primul "i" este parte din radical;
al doilea "i" este desinenta de plural;
Al treilea "i" este articol hotarat, pentru masculin...
Sper ca ti-am fost de folos!
Funda?kiss

| ElleChrist a răspuns:

Copiii mei, evident )))