| Lightdark a întrebat:

Crăciun fericit tuturor o întrebare am in Rusia de ce după stilul vechi se sărbătorește Crăciunul în jurul zilei de 7 ianuarie? Adică cei care sunt pe stil vechi îl sărbătoresc dar cei care sunt pe nou cum îl sărbătoresc? Adică pe scurt Crăciunul în Rusia se sărbătorește în ziua de 7 ianuarie indiferent de ce stil ești sau cei care sunt pe nou îl sărbătoresc pe 25 decembrie?

Răspuns Câştigător
| EestiSodalane a răspuns:

Toata lumea il sarbatoreste pe 25, doar ca in calendarul vechi data de 25 decembrie pică pe 7 ianuarie Gregorian.

| Lightdark explică (pentru EestiSodalane):

Mulțumesc mult pentru sfaturi Crăciun fericit alaturi de cei dragi!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare zona geografica cu obiceiul ei.
in india nu exista Craciun spre exemplu

| Lightdark explică (pentru suntserios):

Bine mai noi aici nu vorbim de musulmani hinduiști catolici budiști etc noi aici ne referim strict la ortodocși

| suntserios a răspuns (pentru Lightdark):

Pai de ce nu? Religia e doar un obicei zonal.

| carevaescu a răspuns:

Dpdv istoric, această dată de 25 decembrie sau 7 ianuarie e doar o convenție, fiecare stabilită la câteva secole după nașterea lui Iisus.
Nu știe nimeni pe ce data s-a născut de fapt, dar dovezile arată că s-ar fi născut în primăvară.