| Lightdark a întrebat:

An Nou fericit alaturi de cei dragi tuturor! Am o ultimă întrebare de pe acest an cei care sunt pe vechi sărbătoresc Crăciunul sau și Pastele pe stil vechi? Cei catolici îl sărbătoresc cu o săptămână înainte?

2 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Diferenta dintre stilul vechi si cel nou este de 13 zile. In prima instanta, cand s-a trecut la stilul nou al calendaeului ortodox, se calcula Pastele ca cel al catolicilor si, surpriza, Lumina de la Ierusalim nu mai cobora de Pastele ortodox pe stil nou, ci cand era Pastele pe stil vechi. In concluzie, sfantul sinod a hotarat ca Invierea sa se calculeze ca inainte si nu cum il calculeaza catolicii, ceea ce face ca Pastele ortodox pe stil nou sa fie sarbatorit odata cu cel pe stil vechi. La fel se sarbatoresc si toate sarbatorile calculate in functie de Inviere (Izvorul Tamaduirii, Inaltarea, Rusaliile)

| Standt a răspuns:

Ortodoxii rusi sarbatoresc Craciunul si Anul nou pe rit vechi. Cu doua saptamani mai tarziu decat noi.
Catolicii au Pastele inaintea noastra dar nu mereu cu o saptamana. In unii ani poate fi odata cu al ortodoxilor. In alti ani sunt diferente de la una pana la cinci saptamani. Se calculeaza dupa ziua cand cade luna plina, dupa prima zi din echinoctiu. Numai ca si aici bisericile folosesc calendare diferite. Si... invers fata de Craciun.