Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Cred ca ati auzit de cazul lui Alexandru, tanarul ucis in fata liceului unde invata. Faptasul a fost prins, si va fi pedepsit dar nu comspeseaza durerea parintilor.
Voi ca elevi va simtiti in siguranta in scoli? Cei care au terminat scoala va temeti pentru siguranta copiilor vostri ( vorbind metaforic-la modul general)
Ce credeti ca s-ar putea face pentru a diminua acest fenomen.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Sunt tanara, chiar foarte si am mai mult decat o viata inainte, am viata familiei mele, am viata viitoarei familii probabil pe care am s-o intemeiez. Dar din moment ce sunt crestina, am siguranta ca cupa ce mor voi duce o viata mai buna; nu e un indemn la sinucidere sau genocid, daca mi s-a oferit o viata inainte de moarte trebuie sa o traiesc sa le zic si celorlalti ca dupa moarte este posibil sa zambesti.

Parintii care au de-a face cu societatea zilnic are trebui sa-si creasca copiii astfel incat sa poata face diferenta intre o societate corecta si una nedemna de urmat.

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Au fost multe cazuri de genu,sunt si vor mai fi.
Totul pleaca de la bani,iubire si simple razbunari intre tinerii teribilisti pusi pe harta.
Durerea parintilor nu are cum sa fie compensata,nici cu bani si nici prin vestea ca faptasul a fost prins,nimic nu le va aduce fiul inapoi.
Putini inteleg ce e in sufletul lor in aceste momente,mai ales daca era unicul lor fiu.
Nu e vorba aici neparat de siguranta,cand ti-e scris,atunci te duci.
Multi au pierit in acidente penbile,altii in incidente penibile(caderea unor turturi de pe cladiri) si multe altele.
Fenomenul nu poate fi diminuat.
Mereu vor fi scandaluri, talhari si razbunari.
Viata e grea, traiul e scump, slarile sunt mici, mereu se va gasi cineva care ar da in cap pentru 50 ron sau un telefon precum si alte bunuri.
Sa sporeasca patrulele in cartiere si in jurul liceelor nu e buget, asta e explicatia in acest caz.

| Oana92 a răspuns:

Nu m-am simtit in siguranta in scoala si cred ca din multe puncte de vedere ea reprezinta un pericol. Dar aici e in principal vina parintilor care nu stiu sa-si educe copii, a profesorilor pentru ca nu stiu sa ii stapaneasca si a elevilor pentru ca rautatea lor nu cunoaste margini.
Totusi acest copil a fost ucis pe strada, nu in scoala. Eu pe strada ma simt relativ in siguranta. Desi traiesc intr-un din cele mai mari orase ale tarii nu am avut pana acum motive sa ma tem de ceva pe strada(cu exceptia soferilor-dar asta e alta poveste). Am ramas socata cand am vazut ca cei care comentau stirea vorbeau despre mafia din targoviste ca despre un lucru firesc, e ingrozitor!
Pot spune ca nu sunt rupta de lume si nu contesc existenta mafiei si in orasul meu, dar eu nu am auzit de asa ceva aici, sa iti fie frica sa te uiti la unu pe strada ca baga cutitul in tine, taxe de protectie si chestii de genu`. E strigator la cer!

| WhiteLife a răspuns:

Nu ma simt in siguranta in scoala, dar ma simt in siguranta pentru ca stiu ca daca mor nu am nimic de pierdut.
Cred ca parintii sunt de vina pentru tot ce fac copiii, fie ca-i invata gresit, fie ca nu-i verifica in ce se baga...

| Fatamuntilor explică (pentru WhiteLife):

Stai asa... cum adica nu ai nimic de pierdut? Esti tanar(a) ai viata inainte.
E adevarat ca si parinti sunt de vina. Uneori si societatea ne educa copii.

| Fatamuntilor explică (pentru WhiteLife):

Gandesti foarte matur, bravo! Tinere ca tine are nevoie societatea noastra!

| WhiteLife a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Multumesc, stiu, mi s-a mai reprosat.

O seara placuta!

| WhiteLife a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Sunt tanara, chiar foarte si am mai mult decat o viata inainte, am viata familiei mele, am viata viitoarei familii probabil pe care am s-o intemeiez. Dar din moment ce sunt crestina, am siguranta ca cupa ce mor voi duce o viata mai buna; nu e un indemn la sinucidere sau genocid, daca mi s-a oferit o viata inainte de moarte trebuie sa o traiesc sa le zic si celorlalti ca dupa moarte este posibil sa zambesti.

Parintii care au de-a face cu societatea zilnic are trebui sa-si creasca copiii astfel incat sa poata face diferenta intre o societate corecta si una nedemna de urmat.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Din potriva, nu ma simt in singuranta nici in clasa, dar nici in curtea scolii...deja o fost lovita o fata de clasa a VIII-a cu o piatra de un baiat in curtea scolii si a venit ambulanta.