| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca e ok categoria.
Deci, am trecut in clasa a 9-a si liceul meu e in scenariul galben, nu stiu de ce, pentru ca restul liceelor si scolilor din oras sunt in scenariul verde. Asta e prima chestie. Sunt in grupa care face ore online doua saptamani si din 6 ore am facut doar 2, pentru ca la celelalte nici nu am primit link ca sa intram pe apel. Ok, calitatea audio e foarte proasta, la prima ora profesorul a si uitat ca cei de pe meet exista, vorbea doar cu cei din clasa. Apoi, am primit amenintari ca o sa fim pusi absenti pentru ca nu ne pornim camerele si faza asta chiar e bullshit si nu o pot intelege.
Pareri invatamant online?
Parerea mea e ca e la pamant.
Sper ca e buna categoria.

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

''o sa fim pusi absenti pentru ca nu ne pornim camerele, si faza asta chiar e bullshit'', aha, si cum vrei sa vada daca esti cat de cat atent, nu l-ai pus pe mute si joci Fortnite pe fundal. Cu puterea gandului?

| Nimeni91 a răspuns:

Buna! Si liceul meu este tot in scenariu galben, invatamant hibrid, desi localitatea in care ne flam este in scenariu verde. In fine. Cel putin tu ai apucat sa vezi cum sunt orele online, insa in toata scoala mea nu s-au facut deloc ore online, din cauza problemelor tehnice, si nici macar nu avem cate un grup cu toti profesorii, nu avem nici macar un orar definitiv, in fiecare zi se schimba cate ceva. Situatia de la scoala noastra e mult mai rea, deoarece profesorii efectiv nu predau decat pentru cei ce sunt in clasa, nu am inteles absolut nimic din ce s-a predat pana acum, iar profesorii nici nu au trimis materialele pe grupurile in care suntem cu ei, ci le-au spus celorlalti colegi sa le trimita cand si cum pot. Nu stiu cum vom primi link-urile de intrare in apel video de la unii profesori, intrucat nu avem grupuri cu ei, cum am mai spus, nici nu stiu cum functioneaza platformele google meet si classroom, nu stiu calitatea sunetului si a imaginii. Problemele tehnice nu s-au rezolvat pana acum, si ma indoiesc, ca se vor rezolva, va fi o predare defectuoasa.

| Nimeni91 a răspuns (pentru Nimeni91):

Da...si ca adaugare, nu stim daca se pun absente in perioada in care nu functioneaza calculatoarele in scoala, iar profesorii nu pot sa initieze apelul, si nici nu stim daca primim absente daca nu participam la ora online pentru ca nu facem parte din grupul cu profesorul respectiv, pe care se trimite link-ul. E foarte greu si enervabta toata situatia asta, deoarece scoala mea a facut totul in ultima saptamana de vacanta, nici macar nu au testata aparatura inainte, deci e posibil sa nu apucam sa intram deloc online anul asta, deoarece nimanui nu îi pasa de noi. Profesorii isi iau banii pe discutii despre familie si nepoti, cu elevii, bineinteles, sau cu laudele despre scoala privat a copiilor si despre pantofi, haine si apartamente noi, datorii si multe altele, durerile lor fizice si emotionale, pe cand noi vom ajunge sa dam bacul si sa nu stim nimic. Nu cred ca se va reveni vreodata la invatamantul clasic, deoarece, odata ce au inceput asa si au clasificat online-ul drept metoda de invatare prin legeasta si vor, prostime.