| anonim_4396 a întrebat:

Crede-ti ca au ajuns oamenii la o evolutie destul de buna? Adica ma refer inainte se partizau in grupuri cum ar fi vikingi si cutreierau anumite zone sau mai stiu eu ce, astazi parem a fi niste simple oameni, putem chiar merge si in cosmos. Nici eu nu stiu cum am vrut sa pun intrebarea dar este despre evolutie. Cum credeti ca o sa fim in viitor sau cum suntem in general?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din pacate nu ai inteles ce inseamna evolutie, isi imaginezi ca a evolua inseamna numa evolutie pozitiva, ai impresia ca natura e un zeu care are grija de asa ceva? evolutia poate sa fie negativa sau pozitiva

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ma tem ca nu suntem pe drumul cel bun, ne omoram chiar intre noi prin atentate astazi si ne provocam razboi singuri. Nu am zis ca suntem pe un drum pozitiv, doar am vrut sa vad parerile voastre.

| AmanoYuno a răspuns (pentru RAY):

Pai. Nu stiu e doar opinia mea dar cred ca evoluam pozitiv in unele domenii si negativ in altele (precum relatiile internationale si altele)

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu aia inseamna evolutie, de ce nu vrei sa inveti ce inseamna teoria evolutiei si apoi sa intrebi

| anonim_4396 explică (pentru AmanoYuno):

Da adevarat

| RainmakerX a răspuns:

Nu avem cum sa stim ce o sa fie, nu suntem prezicatori...
In general oamenii au evoluat extrem de mult in ultimele sute de ani dar anumite specimene au cam ramas in urma.

Avem multe de invatat pana a ne putea considera cu adevarat "evoluati".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze pentru greseli dar ma grabesc si nu prea am vazut la ce am scris. A fost o intrebare pusa pe fuga.

| AmanoYuno a răspuns:

De fapt... nu. Adica este adevarat ca am evoluat mult, in special in domeniul stiintelor si tehnologiei, dar asta nu schimba natura umana.
In lumina recentelor evenimente din lume, cred ca istoria se va repeta si din pacate vor izbucni razboaie... inevitabil de altfel.
Este adevarat ca am aflat raspunsuri la multe intrebari. In ultimele decenii revolutia tehnologica a fost coplesitoare si omenirea a cunoscut o dezvoltare grandioasa in acest domeniu. Dar cum ai zis si tu: tot oameni suntem si descoperirile tehnologice nu il vor impiedica pe Donald Trump sa isi retraga fortele militare din flancul de est al Europei si nici nu vor opri Coreea de Sud sa atace din mandrie alta tara, cum nu l-au oprit nici pe Putin sa isi duca trupele armate in Ucraina, cum nici nu opresc razboaiele din Asia care au ca rezultat mii-milioane de morti.
Ba mai mult: fac toata aceasta treaba mai usoara. Toata evolutia din domeniul tehnologiei face provocarea violentei din partea celor puternici asupra celor slabi mai usoara.
Cineva, nu mai stiu cine a zis despre europa ca nu se va uni niciodata pentru ceva ci impotriva a ceva. Aparent se poate aplica si intregii lumi. Poate daca descoperim extraterestrii o sa fie oamenii ma toleranti, cine stie?

| anonim_4396 explică (pentru AmanoYuno):

Pai daca o sa se descopere ca nu suntem singuri in Universul asta iti dai seama ce haos o sa se produca laughing O sa ajungem mai nasol decat suntem acum. dar pe percurs o sa dovedim ce vrem sa fim!

| TipuNebun a răspuns:

Pai da, am ajunsla o evolutie buna, ba chiar foarte buna.Insa evolutia rasei umane nu s-a oprit.Iar despre viitor sigur ne vom schimba fata de cum suntem acum.