| AlexSalutir a întrebat:

Buna draga comunitate! Des imi tot pun o intrebare care ma framanta si am nevoie de ajutorul vostru.

Sper sa nu gresesc, am sa aduc cateva argumente apoi am sa pun niste intrebari.

Sunt trezit spiritual, as putea sa zic ca am ajuns la un nivel de constiinta destul de inalt si ca am o perspectiva destul de larga in ceea ce priveste viata si spiritualitatea.

Dar totusi avand un nivel de cunoastere in acestea consider ca nu este de ajuns si ca trebuie sa facem mai mult pentru salvarea noastra. Spre exemplu sa ne creem un corp de lumina. Am auzit ca exista un centru energetic spiritual care odata dupa activarea lui devenim nemuritori, care ma face sa imi pun inca odata intrebarea despre moarte.

Din surse si informatii se spune ca noi suntem ca niste omizi care facem un cocoon si trebuie sa devenim fluturi inainte de venirea mortii noastre.

Sunt ingrijorat ca noi ca oameni putem sa ne reinacarnam din nou sau ca dupa moartea noastra vom uita totul din aceasta viata sau s-ar putea si mai rau.

Adica in momentul cand visam, multi dintre noi nu ne dam seama ca suntem in vis. Creierul nostru a atins o etapa profunda pe care noi nu putem constientiza. Im momentul intrarii unei persoane in coma sau in moarte devine inconstienta. Dupa o scurta perioada de timp dupa moarte constiinta sau constienta se dezintegreaza.

Dumnezeu face ceea ce face pentru sufletele noastre, dar totusi este destul cat facem noi pentru salvarea noastra?

Parerea mea este ca noi trebuie sa ne ridicam la ceruri asa cum au fost adam si eva inainte de infaptuirea pacatului. Aici ma refer la pastrarea energiei vitale, creatoare, cum vreti voi sa-i spuneti. Poate este gresita ideea ca doar prin pastrare a energiei ajungem la cer sau un loc bun. Sunt sigur ca exista si alte metode dar eu inca nu stiu sigur, m-as bucura sa aflu de la voi.

Nu inteleg ce inseamna moartea... cumva doar moartea trupeasca, moartea constiintei noastre?

M-am gandit ca sa fiu celibatar, sa imi pastrez energia creatoare si sa cresc energia kundalina. Asemanator si in cazul castitatii as putea face doar ca aici depinde de mai multe lucruri si nu sunt sigur daca este bine sa existe o relatie prin practica tantrica gri. Am aceasta parere din cauza lipsei de cunoastere si ma gandesc ca sunt consecinte spirituale in acest sens.

As vrea sa traiesc ca un om atat intr-un mod normal cat si intr-un mod spiritual mai independent. Vad pericole la orice pas si totusi ma feresc de unele lucruri din cauza ca nu am raspuns la acestea si prefer sa fiu mai precaut.

Vreau sa ating un nivel de constiinta si evolutie in care sa stiu ca voi fi bine dupa plecarea mea de aici. Prin vegetarianism, rugaciune si meditatie imi creez corpul de lumina, prin cercetare si cunoastere imi cresc nivelul de constiinta, prin socializare si alte intermedii ajut oamenii in problemele lor. Dar vreau sa inteleg inainte ce ar trebui sa fac si ce nu ar trebui sa fac ca nu cumva sa sa mor intr-un mod in care sa ma pierd pe mine si tot ce cunosc.
Va multumesc pentru atentia acordata, va multumesc pentru ca existati si ca faceti o lume mai buna.
Va salut si toate cele bune.

20 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Eu sunt convinsă cătot ce e nevoie pentru salvarea noastră, a făcut deja Mântuitorul Hristos, când a murit pentru păcatele noastre, noi trebuie doar să primim ce a făcut EL. Energia naostră vitală e maximă când și noi ne dăruim viața Lui și lăsăm ca prin noi să se manifeste altruismul Lui pentru alții. ȘI având familie îți folosești bine energia vitală, slujind familiei tale.EU cred ce spune Biblia că nu există reîncarnare, doar înviere pentru judecata de apoi.

| LPCTSTR a răspuns:

Emm... ce fumezi?, ca vreau si eu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Okay, sper ca nu te deranjeaza un pic de critica constructiva. In primul rand tot ce ai zis acolo suna a amalgam de tot felul de credinte spirituale si religii care n-au absolut nicio legatura una cu alta.
De ce e asta foarte problematic?
Pentru ca omul gandeste in interiorul unui sistem, sau paradigma. Exista mai multe paradigme, fiecare cu anumite caracteristici si mai important fiecare cu anumite fundatii. Daca nu ai o fundatie solida, paradigma ta este 0. E ca si cum ti-ai construi o casa fara fundatie pe nisip. Oricat de complexa si decorata o faci, ea se va prăbuși in cel mai scurt timp.
Am inteles ca ai o amestecatura de credinte spirituale, dar care e fundatia? Pe ce se sprijina tot ce ai zis tu acolo?
Ai zis ceva de Dumnezeu, de reincarnare, de energie vitala de vegetarianism, de unde ai scos toate chestiile astea? Pe ce se sprijina si cum se leaga toate intre ele? Ce mai exact le leaga?

Nu stiu cum vezi tu toata treaba asta dar din perspectiva altei persoane pari ca habar nu ai care iti e propria credinta.
De unde ai auzit tu de "corpul de lumina" sau de "centrul spiritual"? Din ce sistem spiritual provin notiunile astea? Iti pui intrebarea daca lucrurile astea se leaga macar intre ele sau preiei notiuni in mod arbitrar din cine stie ce locuri?

| AlexSalutir explică (pentru CostinAlamariu):

Pana la urma ca si de obicei eu trebuie sa dau raspunsuri. Pai Evolutia spirituala se face din mai multe puncte de vedere. Dezvoltare la nivel psihic, emotional, fizic, energetic si spiritual. Prin Psihic si emotional se ajunge la cunoastere ce formeaza intelepciunea. Fizicul este trupul Domnului iar energetic se refera la duh sfant. Dumnezeu este peste legea bisericii si noi daca am vrea sa il intelegem am inebunii. Trebuie sa intelegem ca El este putin spus complex si o parte din El se reflecta in lume. Toate informatiile si lucrurile practice au un efect pozitiv asupra dezvoltarii mele din toate punctele de vedere. Vad numai lucruri bune.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru AlexSalutir):

Ok observ o contradictie in ceea ce zici. Ai spus ca Dumnezeu este "peste legea bisericii" si ca "noi daca am incerca sa-L intelegem am inebuni" dar dupa aduci in discutii niste notiuni care nu stiu de unde provin cum ar fi "evolutie spirituala", "fizicul este trupul Domnului" si asa mai departe. De unde stii toate astea? Cine ti le-a zis? Daca Dumnezeu e asa greu de inteles de unde stii toate astea? Daca ar fi asa greu de inteles nici n-ar trebui sa ai habar de toate lucrurile astea. De unde stii tu ca fizicul este trupul lui Dumnezeu? Daca nu este si te inseli amarnic? Fara suparare dar mi se pare ca scoti toate chestiile astea din burta de undeva.
Ce religie ai? Care e fundatia credintei tale? De ce iei in serios toate informatiile astea? Le poti justifica logic sau doar asa crezi tu ca sta treaba?
Nu ma intelege gresit, scopul meu nu e sa te critic sau ceva de genul asta ci sa te fac sa intelegi prin anuminte intrebari si contra-argumente ca ceea ce crezi tu nu sta in picioare logic vorbind. Notiunile pe care le invoci nu se leaga si tot nu inteleg care e fundamentalul credintei tale.

| Digikey a răspuns (pentru AlexSalutir):

Daca ai dat-o cu trupul domnului si duh Sfant, nu ai gram de intuitie si inca nu ai experimentat nimic in alte planuri ca sa zicem asa.Esti doar sclavul propriului Egou.

| AlexSalutir explică (pentru CostinAlamariu):

Omule tu chiar ai ceva aroganta. Tie iti lipsesc o multime de informatii da la tine ii problema de intelegere, sa nu mai vorbim de acceptare. Citeste din biblie sa vezi ce spune, pui niste intrebari de parca eu acum ar trebui sa iti explic toate astea. Prin toate lucrurile pe care le cunosc si le practic imi face o viata mai buna si nu ma face nimic sa renunt la Dumnezeu. Nu ai cum sa intelegi lucrurile astea prin atitudinea ta aroganta. Iti dau mura in gura si nici asa nu intelegi... Cu siguranta daca ma stresez sa iti explic tot aici o sa ajungem nicaieri. O zi faina iti doresc.

| AlexSalutir explică (pentru Digikey):

Esti tu un om care pare sa fie mai destept asa-i? De ce nu poti sa imi explici atunci la ce m-am referit cand am spus de trup si duh? Imi vorbesti despre intuitie si experimentarea altelor planuri dar vad ca stai cam nasol la capitolul cunoastere si punerea cap la cap a lucrurilor. Mai bine intru pe un grup de pocaiti sau ocultisti decat sa vad explicatii din astea prostesti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru AlexSalutir):

Nu e vorba de aroganta aici. Dupa cum am mai spus intentia mea era sa te fac sa-ti vezi proprile lacune în sistemul tau spiritual, sa le intelegi mai bine. Si nu ti-am cerut sa-mi explici nu stiu ce detalii, ci pur si simplu fundatia si justificarea paradigmei tale.
Din moment ce ti-e greu sa spui care e fundatia paradigmei tale ar trebui sa-ti dea de gandit serios chestia asta...

| mastadont a răspuns:

După câte observ eu din întrebarea ta încă mai ai de lucru până să te trezești. Trezirea spirituală înseamnă să scapi de frică, de nedumerire și de aspirațiile inutile. Tot ceea ce cauți tu în acest moment este nemurirea. După câte observ, te temi cel mai mult să nu uiți cine ești, să nu te pierzi. Ce îți recomand este să meditezi profund asupra morții și o să-ți dai seama că aceasta este doar o trecere. Către ce încă nu știm însă este un moment de neevitat. Observ și un nivel ridicat al aroganței, crezi că deja știi aproape tot și ești așa de sigur pe tine că nu mai ai mare lucru de învățat. Trezirea kundalini nu este o căutare, nu încerci să găsești nimic ci doar să te contopești cu universul, să renunți la maia. În acea stare vei fi nimic, vei uita cine și ce ești și vei fi în tot și în toate. Doar când încetezi să cauți, când încetezi să mai urmărești lucrurile ce țin de ego precum frica vei atinge această stare. Abandonează-te creatorului, privește în golul din interiorul tău, privește în abis și acesta te va privi înapoi.
Eu am atins o dată această stare și mi-a schimbat profund perspectiva asupra vieții și viziunea despre lume. Nu ești într-un joc video în care te antrenezi și faci exerciții pentru a crește nivelul de energie și de viață, în viața reală vei atinge următorul nivel doar atunci când ești pregătit, indiferent câți ani sau câte vieți va dura. Primul pas însă este să te desprinzi și să vezi dincolo de maia, adică de iluzia reprezentată de lumea în care trăim.

| AlexSalutir explică (pentru mastadont):

In primul rand nu am spus ca nu mai am nimic de invatat, 100 de vieti daca as avea tot nu ar fi destul sa invat atatea cate sunt atat in planul fizic cat si cel spiritual. Asa ca nu mai interpreta gresit si nu spune ca sunt arogant ca mi se pare destul de aiurea sa te adresezi asa. Spun ca am o cunoastere mai larga pentru ca studiez in mod intensiv spiritualitatea, religiile, psihologia, fitoterapia, terapiile complementare si multe alte lucruri pe care nu mai are rost sa le enumer. Am un nivel de constiinta, o ambitie si o munca in spate pe care nu trebuie sa ti-o marturisesc. Spui despre frica intr-un mod aberant. Eu am un nivel de framantare si curiozitate in ceea ce priveste sufletul omului. Sufletul este cel mai important lucru la care ar trebui sa se gandeasca omul si este un subiect profund la care observ ca putini stiu sa raspunda dar totusi nu destul de clar. Dupa ai spus ca vreau sa ma contopesc cu universul si aici greseti din nou. Eu vreau sa ajung la clarviziune sau o oarecare etapa in care sa pot se poata crea comunicare cu cei de sus asa cum s-a constatat ca trebuie sa se intample. Nu stiu cum sa iau parerea ta, totusi azi ma simt foarte pozitiv si energic. Multumesc pentru ajutor.

| iurii75 a răspuns:

"Din surse si informatii se spune ca noi suntem ca niste omizi care facem un cocoon si trebuie sa devenim fluturi inainte de venirea mortii noastre."- ești sigur sa sunt surse demne de încredere? Eu nu.
"Parerea mea este ca noi trebuie sa ne ridicam la ceruri asa cum au fost adam si eva inainte de infaptuirea pacatului." - de ce crezi că Adam și Eva erau în cer înainte de a păcătui?
"Nu inteleg ce inseamna moartea... " - este opusul vieții, nu este o trecere în altă "lume", o stare de inconștiență și inexistență.

"Prin vegetarianism, rugaciune si meditatie imi creez corpul de lumina, prin cercetare si cunoastere imi cresc nivelul de constiinta, " - nu crezi că cel mai în măsură să dezvăluie detalii despre ce și cum este cel care ia creat pe oameni?
Ce crezi, există un Creator?
Este într-adevăr Biblia cuvântul lui?

| AlexSalutir explică (pentru iurii75):

Ia cauta Reincarnare de Iuliana Neagu, apoi informeaza-te mai mult despre asta. Adam si Eva erau in gradina Edenului, poate acum esti mai multumit daca ma exprim mai corect. Pai si cum poti sa comunici cu cel care ia creat pe oameni? Nu prin post, prin curatare si detoxifiere? Nu prin rugaciune si meditate? Nu prin decalcifierea si activarea ochiului mintii? Cred in Creator. Biblia este cuvantul lui dar nu este suficienta. Ellen White arata mai mult decat vede omul in biblie.

| iurii75 a răspuns (pentru AlexSalutir):

"cauta Reincarnare de Iuliana Neagu, " - prefer că autoritate Biblia.
"Adam si Eva erau in gradina Edenului, poate acum esti mai multumit daca ma exprim mai corect. " - și normal, ținând cont că grădina edenului era pe pământ. Și automat dorința ta de " a te reîntoarce în cer unde erau Adam și Eva" pierde sensul.
"Pai si cum poti sa comunici cu cel care ia creat pe oameni? Nu prin post, prin curatare si detoxifiere? Nu prin rugaciune si meditate? Nu prin decalcifierea si activarea ochiului mintii? " - putem afla multe despre Dumnezeu meditând la creația sa, dar în principal, despre personalitatea lui, scopul cu care a creat omenirea, care sunt cerințele lui, ce așteaptă din partea noastră aflăm din cuvântul său, din Biblie.
"Biblia este cuvantul lui dar nu este suficienta. Ellen White arata mai mult decat vede omul in biblie." - de fapt Dumnezeu spune invers, că Biblia e suficientă, ne îndeamnă să nu trecem peste ce este scris și sa nu adăugăm nimic la ea. Ileana se vede că nu a citit aceste cuvinte ale lui Dumnezeu și de aceia își asumă prea multe...

| Nilsson a răspuns:

Mi se par pericoloase învățăturile orientale cu privire la așa zisa iluminare.
Citeam într-o carte scrisă în colaborare cu Dalai Lama că un călugăr i-a cerut niște sfaturi cu privire la o anumită tehnică de meditație, iar el i-a răspuns în treacăt că e o tehnică potrivită mai mult pentru cei tineri.
Călugărul a fost dezamăgit, dar i-a mulțumit.
Mai târziu Dalai Lama a aflat că acel călugăr s-a sinucis în speranța că se va reîncarna și va putea practica acea tehnică în tinerețe, și evident că are și acum remușcări.

Creștinismul ne învață o altfel de iluminare, nu aceea obținută prin forțe proprii, ci aceea dăruită de Dumnezeu și confirmată prin fapte bune.

Deci dacă vrei să fii un corp de lumină increde-te în Dumnezeu și ajută-i pe nevoiași, fă-i fericiți pe cei din jur.

| Digikey a răspuns:

Daca erai trezit spiritual, aveai toate raspunsurile.Somn usor in continuare.

| AlexSalutir explică (pentru Digikey):

Sunt mai multe niveluri de trezire spirituala. Buna dimineata.

| Digikey a răspuns (pentru AlexSalutir):

Este ala cand reusesti sa desfaci singur sticla de apa.

| marinaru777 a răspuns:

Nu stiu de unde ai informatii eronate citeste Maria Ghiorghiu, Georgeta Florea daca vrei sa aflii Adevarul. Dupa moarte ramane sufletul care nu se dezintegreaza.