| Feri5 a întrebat:

Credeti ca din toamna vom mai purta masti la scoala? Am probleme de auz si mai mult inteleg daca citesc de pe buze. De exemplu, azi suntem prezenti fizic la scoala si aud foarte greu cu masti. Cat credeti ca va mai dura?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Asta nu am de unde sa stiu, daca dupa ce te-ai vaccinat ce se va intampla, dar se va ajunge la o traditie internationala ca daca vei face vaccinul nu vei mai fi obligat la purtarea mastii, incet-incet catre asta se indreapta toata lumea...catre aceasta masura, desi e gresita din punctul meu de vedere pentru ca virusul se va transmite la fel, bine si cu masca cred ca tot se transmite, doar ca ne mintim si noi cred. Cred ca singurele masti cu adevarat eficiente contra acestui virus sunt cele FFP2 si mai ales FFP3 certificate dar in alea abia daca poti respira (FFP3), astea chirurgicale pe care le poarta tpata lumea ...cred ca e efect placebo!

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pana una alta recomand aparat/e de auz daca ai probleme cu acesta, vei auzi mult mai bine.

| Feri5 explică (pentru Simpatic):

Am aparate, insa nu se intelege nimic cu el. Asa sunt toate facute sa auzi sunetul, nu sa intelegi

| Simpatic a răspuns (pentru Feri5):

Am inteles.
Chiar daca multi nu imi vor da dreptate dar mastile chiar sunt singurul mod eficient impotriva transmiterii virusului cel putin in teorie.
Mastile se vor scoate si este recomandat numai dupa ce toti dint-o incapere in speta clasa ta vor avea vaccinul facut, cam asa s-a exprimat si ministrul lui peste.

| Feri5 explică (pentru Simpatic):

Ok, am înțeles! Nu neapărat și elevii să nu poarte mască, doar la profesori mă refer. Dacă ei se vor vaccina, oare vor mai purta mască? Macăr viziere, dar nimeni nu vrea să se vaccineze, cel puțin din școala mea...

| Simpatic a răspuns (pentru Feri5):

Asta nu am de unde sa stiu, daca dupa ce te-ai vaccinat ce se va intampla, dar se va ajunge la o traditie internationala ca daca vei face vaccinul nu vei mai fi obligat la purtarea mastii, incet-incet catre asta se indreapta toata lumea...catre aceasta masura, desi e gresita din punctul meu de vedere pentru ca virusul se va transmite la fel, bine si cu masca cred ca tot se transmite, doar ca ne mintim si noi cred. Cred ca singurele masti cu adevarat eficiente contra acestui virus sunt cele FFP2 si mai ales FFP3 certificate dar in alea abia daca poti respira (FFP3), astea chirurgicale pe care le poarta tpata lumea ...cred ca e efect placebo!

| gabicoo a răspuns:

Porți masca pe urechi?
Nu are logică în ce spui!
Dacă nu îi auzi pe profesori cumpără-ți aparat auditiv!

| Feri5 explică (pentru gabicoo):

Am zis ca port aparate auditive! Dar nu se aude clar vocea cu ele, se aude mai mult in "ceata".

| NunuNini a răspuns:

Oh, da.
Nu porti aparat auditiv?

| Feri5 explică (pentru NunuNini):

Ba da, insa se intelege cam greu...

| isemilia a răspuns:

Sunt de parere ca se va mai purta masca. Te poti aseza in banca de langa catedra (daca dirigintele / diriginta si colegul / colega ce sta acolo sunt de acord) sau sa iei lectiile constant de la altcineva. Explica-le insa profesorilor situatia ta.

| Feri5 explică (pentru isemilia):

Le-am explicat situatia, dar fara niciun rezultat

| RalucaRalu2 a răspuns:

Cred ca se va purta masca în continuare, ca o metodă de prevenție.

| DENISA189 a răspuns:

Cred ca se va mai purta mascacrying(