| Advvrt a întrebat:

Credeti ca exista vreo sansa sa se scoata din programa scolara orele inutile? Adica, eu unul m-am saturat sa imi pierd timpul si sa ma stresez degeaba cu niste materii care oricum nu ma vor ajuta cu absolut nimic.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

... cum ar fi religia, latina, chimia din generala mai ales, care e peste nivelul de liceu din multe tari dezvoltate, si altele? Pai si ce facem cu profesorii aia blazati si inutili in marea lor parte, ii punem chiar sa munceasca?

| Osneros a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Imagine actually working for your money
This meme was made by profesori inutili gang

| Ineys a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din cate stiu eu, bazat pe religia ta poti sa alegi sa nu faci ora de religie. Daca tu crezi in Allah si profa iti zice de Gizaz, nu prea se pupa. Nu stiu daca esti ateu cum se procedeaza, dar teoretic ar trebui sa fie la fel. Adauga in lista si muzica/desen care sunt facute la misto. Romana la care se toarna pe gat fortat niste comentarii idioate care nu te ajuta cu nimic in viata. Sincer ar fi mult mai bine daca s-ar continua cu gramatica in liceu decat sa-l inveti tu pe Gigel care scrie "un pic" ce-a facut Eminescu si ce sentimente isi exprima nebunu' prin operele lui. Daca stai sa te gandesti in detaliu tot sistemul de invatamant romanesc e vai de capul lui. Imi amintesc ca petreceam mai mult de jumatate din timpul liber pe care il aveam de cand ajungeam acasa sa fac tema la: romana, matematica, fizica/chimie, sa invat lectia la geografie/istorie. Nici acum pentru facultate nu invat atat de intes. Ne mai dadea si tuta aia la desen de facut desene pe care daca nu le faceai iti dadea 4, dar daca le faceai nici nu se uita pe ele si iti punea acolo la misto o nota. Si te miri ca Dancila e analfabeta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ineys):

Asta cu religia nu e vorba de "bazat pe religia ta" ci e un abuz imens care se face in multe locuri. Religia e OPTIONAL si in multe cazuri parintii sunt fortati sa bage copiii la mizeria aia doar pentru a mentine niste posturi in organigrama. Starea naturala a omului e de liber cugetator. Ca va gasi sau nu vreun dumnezeu care sa nu ii ijgineasca profund inteligenta si sistemul de valori propriu, asta depinde de fiecare individ, dar a eticheta un copil ca si credincios de nu-stiu-ce rit e o monstruozitate. Practic discutam de dresura in cel mai brutal mod. Legat de restul ai dreptate si din pacate depinde foarte mult de oamenii cu care faci, sistemul fiind extrem de inconsistent. Eu de exemplu in gimnaziu am avut profi extraordinari la muzica, desen, mate, istorie. In liceu am avut la istorie de exemplu un prof de calibru care insa trebuia sa se descurce cu o materie infecta - practic reluam aceleasi chestii deja facute in generala fara mari aprofundari/studii de caz cum se cade.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Osneros):

Heh, sad but true. I am working for THEIR money...

| Furnicuta000 a răspuns:

Unde te crezi aici? In Danemarca? laughing
Nu poti sa alegi sa faci doar materiile care iti plac si la care te pricepi. Poate doar daca treci la homeschooling

| WhiteLife a răspuns:

Degeaba se scoti din programa școlară sa ajungi la facultatea și să dai din nou de te materii nefolositoarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, sistemul romanesc este jalnic, ar fi bine sa fie modificat, dar nu si materiile.Eu cred ca ar trebui sa ramana, sa ai habar pe ce lume traiesti, sa stii cate putin din toate. Cultura generala nu va strica niciodata nimanui. Si pana la urma, ce ai de facut la varsta asta altceva decat sa inveti?