| Pascu_Teo_1999 a întrebat:

Credeti ca meditatiile la geografie si istorie sunt necesare pentru bac?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicidecum, la geografie trebuie sa stii sa citesti o harta si sa retii niste date, nu vad cum poate un meditator sa faca asta in locul tau

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sunt inutile! happy
Citește lecțiile de multe ori (le tocești, dacă nu le reții altfel) și le repeți cât poți de des. "Repetitio est mater studiorum/Repetiția e mama învățăturii" și să știi că cine a spus asta, a avut dreptate.

| RainmakerX a răspuns:

Depinde de elev, de profesorul de la clasa, precum si de calea pe care o s-o urmezi.

Daca vrei numai sa treci bacul atunci nu ai nevoie de meditatii dar daca ai nevoie de o medie destul de mare pentru o admitere pe baza de dosar sau examen atunci probabil te-ar ajuta niste meditatii.

Daca esti de parere ca profesorul tau si-a facut datoria si stapanesti destul de bine subiectele de bac atunci ai nevoie doar de atentie in timpul examenului.

Daca alegi sa faci meditatii atunci ai mare grija la profesor! Observa cum predau mai multi si dupa alege-l pe acela care are un mod de predare ce functioneaza pentru tine.

| Lioana a răspuns:

Doar daca nu intelegi ce citesti din manual. Altfel ai nevoie doar de timp si rabdare ca sa poti invata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ca nu, apropo daca intrebi asta ma indoiesc ca iei tu bacul... Aa da nu mai fa spam cu bacul tau pe aci

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Exista lucruri mul mai importante pentru care poti face meditatii. Asta cu istoria si geografia e 99% toceala.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Nu,geografia e usoara.Ii sugerez sa iti cumperi o carte de teste..eu am facut doar teste si am luat 7, 60.La istorie ai intrebari pe baza textului, 4 daca nu ma însel is din cele 9 teme.Partea a 3-a (eseul)eu am invatat dintr un memorator. P.s nu e nu stiu ce... bucura te ca nu ai matematica

| VreauSăIauBACul a răspuns:

Ai nevoie doar de determinare și de niște materiale bune: https://www.facebook.com/VreauSaIauBACul/

| ManRight2000 a răspuns:

Mai degraba ai putea sa inveti individual, deoarece istoria si geografia sunt materii relativ usoare, in sensul ca trebuie sa retii niste informatii si sa fi interesat de aceste materii pentru a te descurca...Deci,te sfatuiesc sa aprofundezi singur, deoarece meditatiile nu isi au rostul la aceste materii(my opinion).

| Tina1999 a răspuns:

Nu prea. Adica la geografie conteaza sa stii harta si iti recomand jocurile online de pe seterra sau profu de geogra. Aici gasesti jocuri cu orasele Romaniei, judete; capitale, tari Europa, rauri. Iar restul conteaza ce ti-a predat la clasa, de meditatii nu prea ai nevoie la geogra. Si cred ca si la istorie deja ai lectiile predate de unde sa inveti.

| Alexandru0755 a răspuns:

Daca dai bac-ul din ele... Da