| asheehigh a întrebat:

Credeti ca pot invata engleza de pe aplicatii?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

O limba se cunoaste gradual,se porneste desigur cu baza, cu vocabularul, da cred ca poti, daca sunt aplicati care te invata cuvinte noi si o fac in context, foarte important este sistemul de repetiti https://www.memrise.com/course/180313/1000-common-words-in-english/
il recomand
https://www.memrise.com/course/133197/english-irregular-verbs-6/

este foarte sa asculti =in functie de nivelul tau,la inceput recomand desene animate, sa citesti scurte poezi, sa incepi sa scrii macar o propozitie pe zi, sa traduci piese,sa repeti scenele de seriale de mai multe ori, sa incerci sa vorbesti cu cineva, foloseste imagini ca sa reti cuvintele si incearca sa intelegi cuvantul in context =asta e cel mai important, un cuvant poate avea mai multe intelesuri, nu invata mult ca vei uita, 3, 4 cuvinte pe zi

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, maxim niste structuri, cuvinte si expresii dar nu poti zice ca vorbesti o limba cand nu stii nimic despre gramatica.

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Gramatica o inveti din context

| Ineys a răspuns:

Eu am invatat engleza de pe internet si de la TV. Deci da, se poate si din aplicatii. Ori de ai un profesor care te invata, ori de ai o aplicatie, nu e acelasi lucru? Ce crezi ca face profu'? Iti baga cu ligurita in gura engleza?

| marinaru777 a răspuns:

Learn to speak english este util

Răspuns utilizator avertizat
| Necunoscutu92 a răspuns:

Da poți de exemplu este o aplicație numită Duolingo și poți învăța și după ea