| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca SUA are si impact negativ asupra lumii? Cum?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-avem de unde sti de inainte ce era de capul lumii actuale daca lua germania razboiul.Eu zic ca are un impact negativ prin dorinta de a domina chiar si asupra Europei.Dominatia se refera aici din punct de vedere militar si economic care se cam succed unul dupa altul.Sa punemex Kuweitul care avea petrol.America a intervenit mai tirziu intervenind in Irak din alte motive dar, coincidenta, si aici se gaseste petrol si, din motive umanitare la sirbi dar de ce aceleasi motive nu i-au facut sa intervina la ceceni cind ii macelareau rusii?

5 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Da la fel si Rusia si din cauza polaritatii se resping.

| JackieSue a răspuns:

Dupa mine are impact pozitivlaughing.

| smaranta a răspuns:

Ati vazut filmul Zeitgeist? cred ca e foarte relevant in sensul asta.
Sunt niste jocuri de interese la nivelul marilor magnati, totul se invarte in jurul banilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca poti evalua america, ca un stat avand impact pozitiv sau negativ asupra lumii.de ce? Daca ar fi sa privim lucrurile pozitive ale americii, ar fi un stat incredibil de pozitiv. Dar puterea economica isi spune cuvantul.Toti vad ca america e tara tuturor posibilitatilor, dar putini stiu cat sunt de saraci americanii. Spre exemplu cu razboaiele din irak, ...isi trimit tinerii saraci sa se lupte acolo...nu trimite fiul lui nu stiu ce om important sau mai stiu eu ce...si acel sarac normal ca se duce si zice ca el moare pentru tara lui... dar de unde? el se duce si moare pentru 3-4000 de dolari cat le dau aia.

| danutzzz1992 a răspuns:

Nu, in nici un caz negativ! Pai sa ne gandim un pic daca ei nu intrau in al doilea razboi mondial si castiga Gemania razboiul, era vai de capul lumi actuale, eu zic ca a ajutat foarte mult in sensul acesta! Este o tara democratica de mai bine de 200 de ani de cand sa fondat ea in 1776 (nu stiu cifra exact exact dar pe undeva pe aici 1776-1783) cand cele 13 colonii s-au separat de Marea Britanie, toti vroiau sa ajunga pe pamantul fagaduintei, deci ce fel de tara este aceia cere isi asupreste populatia si ce fel de tara este aceia care primeste refugiati din tot globul care doresc o viata mai buna, mai fericita, mai linistita, mai cinstita si lista ar putea continua.Parera mea cred ca am exprimat-o clar S. U. A. este o tara care a avut un impact Pozitiv asupra lumi si daca punem si in comparatie cu Germania sau Japonia S. U. A reupe acul balantei si urca ca fiind cea mai grea.