| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca au fost trei persoane care au avut cel mai mare impact asupra umanitatii? De ce?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Iisus, Mohamed si Buddha (Sidharta Gautama), fondatorii celor 3 mari religii ale lumii. Dupa secole bune de cand au aparut, aceste religii inca guverneaza lumea, prin modul in care ritualizeaza cotidianul si evenimentele speciale din viata credinciosilor, dar si prin relatia interconfesionala, relatia dintre apartanentii lor (toleranta sau intoleranta, razboi religios sau buna convietuire, terorism sau umanitarism).

2 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cel(cei) care a(u) descoperit focul.
Cel care a descoperit roata.
Si... Iisus, daca crezi varianta in care el a venit pe pamant si asa mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gacandi, Martin luther king, si gorbaciov...
1. a reusit sa de-a libertatea poporului indian si a diventat un simbol...
2. A eliberat negrii si ii ajuta sa aiba drepturi sociale, politice si economicehappy
3. A fost simbolul libertatii al u.r.s.s.dand indepententa statelor care erau sub comanda...comunismului...
Astia 3 zic eubig grin