| anonim_4396 a întrebat:

Cu 10 clase daca muncesc undeva pot sa iau pensie cand sunt batran, cu 10 clase pot sa lucrez cu carte de munca?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Normal ca da

| Hammurabi a răspuns:

Bineînțeles, poți să lucrezi legal cu contract de muncă și ți se calculează vechimea respectivă la pensie.
Dacă te angajezi la firmă privată, trebuie să fi atent să ți se facă contract de muncă, altfel e muncă la negru și nu ți se calculează la pensie.

| Crackman a răspuns:

Da poti dar mai bine incearca sa iei bacu orisicat este mult mai bine... acum cam toti cer bac.

| aumih16 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic spun! oricum chiar si daca ai facultate! bacalaureat! la ce te ajuta! la nimic! te stergi cu ele undeva! la locurile de munca sau servicii! ar trebui sa conteze experienta! da dar multe locuri de munca sau servicii sunt fara experienta! dar asta-i Romania! din pacate!

| ro74florin a răspuns:

Da
pentru a munci, cu forme legale nu exista obligația de a fi terminat studiile