| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cu cati ani i.Hr s-a format Egiptul, China, India, Persia, Grecia?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Egiptul 3150 BC (BC=Inaintea erei noastre) Dar Egiptul antic(faraoni) nu are legatura cu Egiptul de azi, populatia a fost schimbata

China 2070 BC -prima dinastie (in shcimb ei ca rasa/etnie, erau pe acolo circa din anii 8500BC

India infiintata in 3, 300 BC, formand o societate moderna si dezvoltata in 2600 BC India a fost printre primele locuri populate de oameni dupa ce am iesit din Africa schelete omenesti datand de circa 73.000-55.000 de ani

Persia- 550 BC, dar de pe aceste meleaguri dateaza primele civilizatii dezvoltate omenesti, din circa 7000 BC. Ideea e ca pe acolo traiau mai multe popoare de diferite etnii, prima unire a orientului mijlociu a fost in 625 BC

Grecia 1200 BC Grecia devenind centrul stiintei/culturii universale

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

O intrebare in legatura cu schimbarea populatiei, acest fenomen se produce si azi in tariile dezvoltate si la nivel global prin globalizare, asa-i.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Da ai dreptate, dar de obicei este un proces indelungat.
In cazul Egiptului a fost datorita ca a fost infranta si ocupata de mai multe etnii dealungul miilor de ani
Europa de azi este invadata brusc de popoare, dar nu prin forta militara, ci ii primim cu bratele deschise...

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

,,Europa de azi este invadata brusc de popoare'' aici este inclus poporul roman uramt de bulgari, unguri, sarbi, rusi si alte nati cu alte cuvinte globalizarea e in floare si in Romania din 1991 pana in prezent au venit occidentali, oameni din toate americiile, chinezi, vietnamezi, africani, asiatici cu alte cuvinte lumea este si a fost mereu in schimbare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

;

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Ce raspuns mai e si asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Nimic, scuze. Numai ca nu pot sterge raspunsurile...

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru anonim_4396):

Stai linisitit doar am intrebat asa patesc si eu la unele intrebari scriu ceva dar nu realizez pe moment si pe urma nu mai pot sa sterg.