| ares4ever a întrebat:

Cu ce echivaleaza nivelul M1 la nivel european? De exemplu, una din scolile de la Cambridge cere nivel A sau nivel IB... Este standardul nostru M1 suficient pentru ei?

1 răspuns:
| RyugaHideki a răspuns:

Hmm. presupun ca nivelul A inseamna gradul I.adica cel mai mare. La noi M1. poti sa o iei ca la matematica. Cei ce fac mate-info dau M1 la bac, adica invata foarte mult si au de facut mai multe, ceea ce inseamna un nivel mai mare. Ei isi noteaza notele cu literele din alfabet, noi cu cifre, respectiv numere. Deci ai putea spune ca nivelul A la ei este echivalent cu nivelul M1 la noi. Daca ai note mari in Romania la un liceu serios si sever dar corect, fii sigur ca ai sanse la o facultate dura in strainatate si vei fi acceptat la ea.