| user_7557 a întrebat:

Cu ce este mai presus crestinismul(in speta religia ortodoxa) decat celelalte religii mari?
De ce preotii ortodocsi spun ca 'ceilalti' nu se vor mantui?
Cine imi poate demonstra ca ortodoxia este calea cea mai buna? De ce nu Islamul(si nu ma refer aici la ceea ce se prezinta la tv si la deviatii ce se dau drept musulmani)?
De ce nu mozaismul?
Dumnezeu este unul singur, indiferent de numele si de acceptiunile pe care i le atribuim.

Răspuns Câştigător
| foxi a răspuns:

Religia este o afacere! cu asta am raspuns exact la intrebare!

9 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

In primul rand doar noi primim lumina din cer in noaptea de Pasti.aghiasma nu se strica niciodata.moastele nu au putrezit, ma refer la cele ale sfintilor, au puteri tamaduitoare.noi avem icoane facatoare de minuni.tot ce spune crestinismul ortodox e si in Biblie, fara vreo deviatie.eu asta consider ca e de ajuns.

| Razvan a răspuns:

Nu cred ca preotii ortodocsi spun asta.De fapt chiar lupta impotriva fenomenului de discriminare pe baza de religie.Toti suntem egali.Asta incearca de secole ortodocsii sa spuna.Religia tolerantei este cea mai frumoasahappyNu conteaza cine esti ci cum estiwinking

| lilboutique a răspuns:

Citeste Coranul si vei vedea exact care este ''calea''winking

| lilboutique a răspuns:

Citeste Coranul si vei intelege care este ''calea''.

| Hombre a răspuns:

Tote religiile sustine ca ea este calea catre bla bla bla, de unde intuim si deducem ca sunt mincinoase.

Răspuns utilizator avertizat
| CiocolatăCuCăpșuni a răspuns:

Buna...nu are nimeni cum sati demonstreze ca ortodoxia este cea mai buna indiferent de religie cum zici tu Dumnezeu este acelasi doar ca sunt alte reguli alte gesturi dar aproape acelasi lucru de aceea este o prostie ca ortodoxia este mai buna sau altele eu zic ca cu ce religie te-ai nascut cu aia sa si mori nu sati schimbi religia sau altele. Poate ca la ortodoxi ai voie mai multe lucruri ca in alte religii dar ai doar o viata si in aia doar sa te rogi trebuie sa te si mai distrezi putin dar nu in exces!

| george_8786 a răspuns:

In legatura cu mantuirea... Dumnezeu se uita la inima, nu la religie. cand Isus a venit pe pamant, El nu a venit sa intemeieze o religie, El pur si simplu a venit sa ne aduca mantuirea...si intr-adevar trebuie sa fii botezat ca sa fii mantuit

| DAMONI a răspuns:

Dupa parerea mea cu nimic.Nimeni nu poate demonstara ca o releigie e mai presus decat alta. Important ete ceea ce simti si ceea ce crezi ca om.