| T30D0RA a întrebat:

CU CE VA AJUTA CITITUL? Nu ma refer la citirea revistelor sau ziarelor, ci la carti (romane, nuvele, etc.)

Răspuns Câştigător
| Kitty a răspuns:

Ma ajuta sa descopar o alta lume, unde gradul de cultura este cu totul altfel de ceea ce vad eu zi de zi, sa traiesc in alte timpuri, sa simt starile acelea. Eu traiesc prin carti si totodata cu lucrurile astea, ma simt usor fericita pentru ca in sfarsit mi-am gasit "locul".

21 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fiecare roman sau poem este un univers.Ai acces la atatea universuri cate carti citesti.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ma ajuta sa fiu un om complet, sa stiu multe, sa nu ma fac de ras pe unde ma duc, sa fiu un interlocutor placut. M-a ajutat sa-mi gasesc un sot extraordinar, un job foarte bun, prieteni de incredere cu care ma simt bine. Ma ajuta sa fiu apreciata si respectata de cei din jur. Ma va ajuta sa-mi educ copiii si pe copiii altora. ma ajuta sa cunsoc adevaratele valori si nu sclipiciul ieftin al mirajelor. Si apoi, daca tinem cont ca tot ce luam cu noi pe lumea cealalalta e sufletul si mintea, ma ajuta sa obtin un sens din viata asta si sa nu plec dincolo saraca.

| Daria a răspuns:

La imbogatirea vocabularuluiwinking
funda?

| Munchkin a răspuns:

Îmbogăţirea vocabularului, dezvoltarea imaginaţiei...
Una e să citeşti o carte, alta să vezi un film. Când citeşti îţi imaginezi tu acţiunea, unde se petrece, cum arată personajele... e lumea ta!
O carte mereu lasă un gol în suflet după ce ai terminat-o...

| stresu a răspuns:

Pratic nu la prea multe, ca tot imi falfaie in portofel si probabil spal vase sau pe jos toata vara, chiar daca pot sa imi dau cu parerea pertinent despre diverse sau pot pronunta cuvinte de 5 silabe +. Insa asta fiind singura dependenta pe care o am si cam singurul loc unde pot scapa de cotidianul care e din ce in ce mai iritant, tot e bun. Macar la vara daca apuc 2-3 ore din cand in cand intr-un colt de parc cu o carte buna, tot va fi o vacanta decenta. Spor!

| UNfriendLY a răspuns:

Exprimare! acum, in prag de bacalaureat la romana, regret ca nu am citit cartile pe care mi le-a dat invatatoarea/profesoarele sa le citesc cand eram mai mic, au un rol imens pentru vocabularul tau.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

E ca un film.Doar că tu îţi imaginezi totul

| Fvn a răspuns:

Extinderea vocabularului, in primul rand.

| karellen a răspuns:

- cunoastere
- dezvoltarea limbajului, a creativitatii si spiritului critic

| OrangeWind a răspuns:

Eu citesc deseori seara inainte culcare. Uneori ma calmeaza.Imi place sa citesc pentru ca in carti poti sa fi chiar tu in lumea aceea, poti avea lumea la care visezi dar stii ca nu e posibil.In carti orice e posibil.

| Maria_1984 a răspuns:

Pai, citind, fara sa-ti dai seama, realizezi pe parcurs ca vocabularul tau e mai bogat, mai sofisticat! Culegi informatii din anumite domenii! Iei la cunostinta experientele altora, fie ele si fictive!
Te delectezi cu intamplari nemaipomenite si inveti sa citesti mai frumos, mai expresiv, si cursiv, in primul rand!
Nu mai spun, ca iti creezi o lume a ta, unde iti poti imagina intamplarile si personajele asa cum vrei tu!

| pauladrian a răspuns:

Nu te ajuta neaparat la dezvoltarea vocabularului, poti si fara sa citesti romane, nuvele, etc. Nu te ajuta neaparat sa fi un om complet... sunt carti de psihologie, filozofie...Nu te faci de ras daca nu citesti un roman sau o nuvela, sunt multe altele care iti dezvolta gandirea si cultura generala si asa mai departe nu o nuvela sau un roman sau alta sursa de pierdut timp. Mai e o prostie cei care dau aroganta oamenilor gen eu citesc bla bla bla. oh go on

| basexcu a răspuns:

Pai iti dezvolta organu ala mare din cutia craniana numit creier :p

| T30D0RA explică:

@Meebu, imi place sa citesc, cum sa nu, dar vreau sa aflu si eu ce zice lumea despre cititul cartilor.

| ancutsa410 a răspuns:

Iti dezvolta vocabularul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te dezvolti ca om din toate punctele de vedere. Capeti destula inteligenta incat sa nu te milogesti dupa fundita, asa cum face @daria si te ajuta sa nu te faci de ras intr-o comunitate vorbind anapoda cum face @mutuu23. Nu vreau sa fiu rau, dar numa' citeste-i si tu raspunsul si daca intelegi ceva, da-i fundita, ca merita. La o asemenea intrebare el a dat cel mai agramat raspuns cu putinta. Merge pus la gazeta de perete, la: asa nu! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@anonim, nu era cazul sa fii arogant. aveai nevoie sa ai nalucirea ca ii esti superior lui mutu23 daca ii arunci ironii ieftine? lasa omul sa se exprime.cum stie si cum poate, a incercat sa ajute. a vrut sa faca un lucru bun, de ce te bagi in vietile oamenilor, cauti anturaj?! Suferi de sindromul " n-am parinti " sau esti atat de singur incat ai ajuns sa-ti versi frustrarile pe-aici? Sfatul meu ca strain care nu da 2 bani pe tine, este sa te duci sa-ti tai venele in liniste, nimanui nu-i pasa de tine.
si acum sa fiu on topic, pentru ca mai putin simtitul anonim m-a facut sa tastez off topic, cititul e un castig pentru orice persoana. fiecare carte citita este o alta caramida, care va ajuta la constructia casei de chirpici, apartamentului, sau vilei lui Videanu' in care se afla bagajul tau de cunostinta.Cititi ca e bine, nu va speriati ca o sa cititi fara rost.sa ajungeti voi in situatia aia sa va plangeti c-ati citit prea mult si degeaba.sanatate si numai bine, fiti pe pace!

Răspuns utilizator avertizat
| Smarandica a răspuns:

Cititul ma ajuta, si nu numai pe mine ci pe toti cei care citesc (romane, nuvele, etc.) la imbogatirea vocabularului si exprimarea verbala corecta.

| NUUSTIU a răspuns:

Iti dezvolti vocabularul

| TDGMeebu a răspuns:

Pai, in primul rand, te ajuta sa te exprimi.
Iti dezvolti creativitatea, imaginatia.
Dupa cate am observat, nu prea iti place sa citesti.
Nici mie nu imi placea inainte sa citesc, dar am aflat si am observat ca ma ajuta foarte mult la scoala.
Momentan, nu`mi plac cartile vechi. big grin Presupun ca nici tie.
Am primit saptamana trecuta o carte: Tara Duncan. Foarte frumoasa, cu magicieni...este noua aparuta. Are 560 de pagini, iar eu am terminat`o in 3 zile. Pur si simplu, m`a captivat.
Iti recomand sa te duci la Diverta si sa iti cauti o carte pe placul tau, eventual citesti acolo 2-3 pagini din ea.
Si iti dau un sfat: nu judeca cartile dupa coperta.winking