| Cristary a întrebat:

Ce carti (romane, nuvele, teatru) imi recomandati pentru clasa a VIIIa, care mi-ar trebui, sau care s-ar potrivi pentru aVIIIa? Multumesc! Funda pentru cel ce isi argumenteaza raspunsul.

Răspuns Câştigător
| shtephie a răspuns:

Opere literare care se studiaza in aVIII-a:
Lacul si Dorinta de M Eminescu
O scrisoare pierduta(comedie) de I L Caragiale
Popa Tanda de Ioan Slavici ( nuvela )
Dincolo de nisipuri ( nuvela)
Miorita (balada populara)
Cam atat...happy
Mult succes in clasa a8-a! Sa intrii la liceul pe care ti-l doresti!

4 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Completez raspunsului meu cu Baltagul (roman) de M.Sadoveanu happy

| ayacata a răspuns:

Trebuie neparat sa citesti Baltagul-Mihail Sadoveanu
O scriosaore pierduta-Caragile(in generl teatru iti trebuie)

| Ram_6376 a răspuns:

Bineinteles teatrul de Caragiale:O noapte furtunoasa, O scrisoare pierduta,
Baltagul-Mihail Sadoveanu
Morometii-Marin Preda
Ion-Liviu Rebreanu
Neaparat:Ciresarii-Constantin Chirita
Doua Loturi-Caragiale (ai nevoie la teze)

| Ram_6376 a răspuns:

Bineinteles teatrul de Caragiale:O noapte furtunoasa, O scrisoare pierduta,
Baltagul-Mihail Sadoveanu
Morometii-Marin Preda
Ion-Liviu Rebreanu
Neaparat:Ciresarii-Constantin Chirita
Doua Loturi-Caragiale (ai nevoie la teze)