| anonim_4396 a întrebat:

Cu munceste mai exact un contabil, dar la ce profil trebuie sa mergi?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e un profil anume, te poti duce si de la filo ca la Ase se intra pe baza de dosar, adica media de la bac.

Răspuns utilizator avertizat
| gabriela2201 a răspuns:

Daca iti plac cifrele, munca migaloasa, de detaliu si sa stai toata ziua in fata calculatorului comparand cifrele din stanga cu cele din dreapta si calculand ce intra si ce iese pentru un produs, atunci te poti face contabil. Profil economic, dar poti sa faci si curs particular de contabil si sa obtii diploma.

| Arii2 a răspuns:

Profilul economic

| RaduXZ9 a răspuns:

Nu profilul conteaza, ci facultatea, te poti duce si la mecanica si apoi sa faci ASE-ul.
Daca vrei te poti duce la profilul economic

| GabrielMGE a răspuns:

Nu conteaza profilul, te poti duce dupa liceu la ce facultate vrei, nu are treaba profilul.
Contabilul executa "măsurarea, evaluarea, cunoașterea, gestiunea și controlul activelor, datoriilor și capitalurilor proprii, precum și a rezultatelor obținute din activitatea persoanelor fizice și juridice".
Adica se ocupa de partea care tine de calcularea taxelor, profitul, gestionarea salariilor, etc.