| anonim_4396 a întrebat:

sunt in clasa 10-a stiu ca e cam devreme sa ma gandesc de acum la facultate, dar as vrea sa devin contabil si pentru asta e nevoie de facultate.Ideea e ca eu sunt la profil electric, intrebarea mea e trebuie neaparat un profil economic pentru a deveni contabil?
Sau conteaza doar media de la bac...MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Contează să ai bac-ul luat, dacă ai diploma de bac te poți duce la orice facultate dorești.

6 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Nu trebuie sa fii pe profil economic sa dai. Vezi ce trebuie sa scrii.un eseu motivational ..aici ai medile cu cat s-a intrat
https://www.romaniatv.net/......83628.html

| Osneros a răspuns:

Nu contează profilul de liceu la înscrierea la facultate.

| Dolyta a răspuns:

Cu diploma de bac te poti înscrie și la un curs de contabil si faci doar asta si înveți mai mult practica, la facultate stai 3 ani si înveți multe alte materii pe langa si practica puțină sau deloc

| Jackpot2 a răspuns:

Profilul este irelevant. Cei mai mulți dintre studenții de la științe economice au făcut Filologie sau Profil Economic. La aceasta facultate se întra pe dosar în genre.

| ihael a răspuns:

Nu,si eu sunt pe a 10-a, sunt la eco dar o sa merg la pompieri, nimeni nu intreaba la ce profil ai fost, conteaza sa iei bac-ul.

| Reea2020 a răspuns:

Daca ai admitere la facultate contează nota din admitere și respectiv de la bac, in cazul in care facultatea impune măsurile acestea. Daca este specificat pe site ul facultății faptul că trebuie să ai bacul la anumite materii și nu le ai înseamnă că atunci ar fi trebuit să dai bacul la altceva. Caută și vezi.