| ralfy a întrebat:

Cum a fost hitler omorat

5 răspunsuri:
| crystynel23 a răspuns:

Impuscat... funda?

| robygabitzu1997 a răspuns:

La 30 aprilie 1945, în toiul ultimelor lupte grele în Berlin, când trupele sovietice se aflau la mică distanţă de cancelaria Reich-ului, Hitler s-a sinucis, muşcând o capsulă de cianură şi împuşcându-se. Trupul lui şi cel al Evei Braun (cu care se cununase în ziua precedentă öi care s-a sinucis simultan) au fost depuse în craterul unei bombe, stropite cu benzină de către Otto Günsche şi alte ajutoare din Führerbunker şi li s-a dat foc când Armata Roşie se apropia şi continuau bombardamentele. Înainte de a se sinucide, Hitler îşi otrăvise câinele pentru a testa otrava.

La 2 mai Helmuth Weidling a capitulat şi a predat Berlinul neconditionat sovieticilor. Când au ajuns la cancelarie, forţele sovietice au găsit trupul lui Hitler şi au efectuat o autopsie folosind amprente dentare pentru identificare. Rămăşiţele lui Hitler şi ale Evei Braun au fost îngropate secret de SMERŞ (organizaţia rusă „Smert Şpionam") la sediul acesteia din Magdeburg. Potrivit Serviciului Federal Rus de Securitate, un fragment de craniu uman păstrat în arhivele sale şi expus într-o expoziţie din anul 2000 provine din rămăşiţele pământeşti ale lui Hitler. Totuşi, autenticitatea craniului este pusă sub semnul întrebării de mai mulţi istorici şi cercetători.

În mai 1945 Germania era complet ruinată, şi nicidecum o „Germanie mare" în stare să distrugă Rusia bolşevică sau să creeze o nouă ordine mondială bazată pe supremaţia aşa-zisei rase „ariene".
Mai multe detalii aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Adolf_Hitler
Te uiti la sectiunea moarte.
Dai si o funda?

| leonardo a răspuns:

Save ralfy. Cand citesti asta, te rog mult, da-ti o palma da' tare. Dupa ce iti dai palma zici cu voce tare, de 3 ori: sunt prost, nu stiu sa pun o intrebare in scris. Apoi, jap! inca o palma si zici iar. Cand termini lucrarea, deschizi cartea de romana si faci lectiile.
O zi buna!

| AndaWest a răspuns:

El era deja bolnav de parkinson, dar s-a omorat muscand dintr-o capsula de cianura si pe urma s-a impuscat

| LetyArob a răspuns:

S-a sinucis prin impuscare impreuna cu sotia lui, Eva Braun cu care s-a casatorit chiar inainte de asta.