| anonim_4396 a întrebat:

Cine a omorat mai multi oameni, biserica sau Hitler?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Stalin.

49 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Arthur are dreptate. Stalin a omorât mai mulţi oameni decât Hitler.
Pe de altă parte, biserica a omorât mai mulţi oameni decât Hitler şi Stalin la un loc, mai ales că a avut mai mult timp la dispoziţie.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Silencer dixit: "ortodoxismul nu a luptat cu toporul, ci mai mult cu o iluzie mai puternică, cu un efect placebo mai profund.".
Îţi sugerez să cauţi despre creştinarea Rusiei kieviene, creştinare încheiată destul de mult DUPĂ marea schismă (şi deci în ortodoxie). În acest proces, mai mult de jumătate din populaţia ce alcătuia triburile slavone unite a murit de sabie pentru refuzul acceptării religiei creştine şi mai târziu creştin-ortodoxe.
În plus, atât Biserica Ortodoxă Rusă cât şi Biserica Ortodoxă Română se fac vinovat de o serie de crime indirecte. Este ştiut faptul că Biserica Ortodoxă Rusă a sprijinit atât regimul lui Vladimir Ilici Lenin cât, mai ales, al lui Iosif Visarionovici Stalin. În timpul lui Stalin, aproape toţi ierarhii ortodocşi au turnat măcar câte un om spre a fi trimis în gulag sub acuzaţia de duşman al neamului sau "spion". Iar ce s-a întâmplat în gulaguri... deja ştim. Dacă nu, recomand Soljeniţân - Arhipelagul Gulag.
Biserica Ortodoxă Română de asemenea a colaborat intens cu Securitatea Română dar şi cu însuşi Statul Comunist aşa-zis "ateu".
Recomand: http://tiny.cc/PCRBOR.

Numai bine.

| EmaS a răspuns:

In competitia care este cea mai criminala ideologie din istorie, Comunistii sunt pe primul loc. Nazistii au omorat 21 de milioane de barbati, copii si femei. Prin comparatie, Comunistii au omorat 110 milioane de oameni! - de cinci ori mai mult de cat Nazistii. De fapt, nu numai ca acest numar este impresionant, dar este imposibil sa cuprinzi in vreun fel suferinta cumulata a acestor peste o suta de milioane de suflete.

Iosif Stalin stia ca: " o singura crima este o tragedie" si un million, este o statistica. Insa un million sau 110 milioane in cazul acesta nu este numai o statistica. Este o acumulare de neimaginat a suferintei atator oameni facuti dupa chipul lui Dumnezeu, asa cum suntem si noi, tu si eu, cu temeri si sperante, cu visuri si dureri. Fiecare dintre ei a fost chinuit si apoi omorat de un regim fara inima care glorifica ateismul.

Numai in Uniunea Sovietica au murit aproximativ 61 de milioane de catateni. Printre acestia multi au fost crestini care nu au facut alta crima, de cat ca ei iubisera mai mult pe Hristos de cat viata lor. Sovieticii ar fi dorit ca lumea sa uite de acesti oameni credinciosi, asa ca i-au ingropat intr-un cimitir si in morminte fara nume, pazite de soldati.

Dar lumea nu i-a uitat, Biserica nu i-a uitat, Dumnezeu nu i-a uitat. Printre ei sunt si 140 de Adventisti de Ziua a Saptea, care au fost omorati intre anii 1937 si 1938. Dar niciodata nu vom putea sti numarul tuturor crestinilor care au murit pentru Domnul lor! Numai ziua invierii va scoate la viata pe aceia care au fost credinciosi pana la moarte. Privim cu incredere la ziua cand vom intalni pe acesti barbati si femei credinciosi in Ceruri, acolo unde vom fi departe de ororile acestei lumi.

| Vizitiul a răspuns:

Lepra.

| danut a răspuns:

Inchizitia instaurata de Biserica Catolica a facut CEL MAI MARE GENOCID din istoria umanitatii. Omorati prin diverse torturi au fost peste cincizeci de milioane de oameni intre anii 550 si 1700. Biserica Catolica este cel mai mare ucigas al omenirii.

| MarianM8777 a răspuns (pentru danut):

Mda, raspund si eu acum, dupa 8 ani. Dar ce ai spus tu este o mare TAMPENIE! De unde scoti cifrele alea tampite? Ce documente ai! In realitate crimele Inchizitiei nu au depasit ordinul zecilor de mii, iar tu vorbesti se 50 de milioane? Ai studiat istorie si Evul Mediu? Ai studiat Inchizitia si Cruciadele? Vorbiti fara sa aveti habar!

| danut a răspuns (pentru MarianM8777):

Cam mult timp a trecut dar eu nu spun tampenii. As putea sa enumar doar cateva din "actiunile" inchizitiei: prigonirea protestantilor, prigonirea Valdeenzilor pana la eliminarea acestei populatii, Noaptea Sfantului Bartholomeu unde au fost omorati sute de mii de hughenoti. Istoric se "aduna" circa 50.000.000. de oameni in cei aproximativ 1300 de ani de dominatie papala. Inchizitia a facut o buna parte din macelul asta recunoscut chiar si de Vatican. Vrei amanunte, puneti intrebarea de ce toti protestantii au fugit in America la descoperirea acesteia. Cruciadele nu INTRA la socoteala. Vrei adevarul, cauta materiale protestante de istorie veche, nu mai citi ce-ti ofera armata papala, iezuitii.

| MarianM8777 a răspuns (pentru danut):

Sunt protestant. happy
Nu am absolut niciun interes personal sa apar catolicismul decat dorinta de a spune adevarul istoric. Iar adevarul este unic, nu relativ. Adevarul este ca scrierile protestante au exagerat cu acele cifre si descrieri ale Inchizitiei tocmai pentru ca se aflau intr-un conflict cu papalitatea. Stiu ca protestantii au fost prigoniti de catolici si lucrul asta nu il uitam. DAR, inca odata, Inchizitia nu a fost asa cum ne-o prezinta unii.

Tu vorbesti despre 50.000.000 de crime ale Inchizitiei, dar cea mai mare cifra vehiculata este de 3.000.000, conform apologistului crestin evanghelic Dave Hunt.
De aceea nu inteleg de unde ai scos tu 50.000.000.
Si, totusi, s-a demonstrat ca cifra uriasa a lui Hunt e exagerata. De exemplu, Henry Kamen a aratat ca in perioada 1540-1700 (cea mai activa perioada a Inchizitiei), inchizitia spaniola, cea mai drastica si celebra a condamnat si a executat 826 de persoane.
Daca pui toate aceste cifre in dreptul tuturor tarilor pe un interval de 160 de ani, nu ajungi nici la 3.000.000, daramite la 50.000.000! Din contra, am spus sa punem aceeasi cifra la toate tarile catolice, dar cifra de 826 vine din cea mai catolica tara europeana, unde Inchizitia a avut cea mai mare activitate. Deci... apreciaza tu. Eu nu pot decat sa te indemn la cercetare.
Da, catolicii au gresit imens prin aceasta Inchizitie (nu si prin Cruciade, dupa parerea mea!), prin indulgente si da, catolicismul mi se pare gresit ca dogma d.p.d.v. al unui protestant ca mine. De aceea raman protestant si voi protesta fata de toate lucrurile care mi se pare injuste in ce priveste Crestinismul, mai ales daca acele lucruri mi se vor impune. Dar nu am de gand sa protestez fata de ceva ce nu este adevarat si, mai ales, nu am de gand sa arunc cu noroi intr-o biserica anume alaturi de ateii fanatici care mereu aduc Inchizitia in argumentele lor contra religiei.

Deci, raspunsul meu la intrebarea de mai sus e clar: cele mai multe crime s-au savarsit in numele unor ideologii ATEISTE, umane, cum ar fi comunismul si nazismul. Ambele impreuna au ucis peste 200.000.000 de oameni, mult mai mult decat au ucis toate altercatiile pe motive religioase din toata istoria omenirii. Si cel mai mare criminal a fost Mao Zedong.

| danut a răspuns (pentru MarianM8777):

Numarul de victime a fost recunoscut chiar de Vatican DAR sigur nu ai fost "atent" la istoria recenta:
In timpul celui de al doilea razboi mondial Papa a fost aliatul lui Musolinii, a aparat fascismul in defavoarea crestrinismului cu multe actiuni fascistoide. Deci Vaticanul este partas nerecunoscut la victimile celui de al doilea razboi mondial care a avut, cate victime? Parca 250.000.000. Ei daca adaugi la cei 50.000.000. persoane ucise de Vatican in 1300 de ani de domnie in Evul Mediu Intrunecat (nu 3 milioane declarate pe net) cred ca Vaticanul are cel putin 100 de milioane de victime pana in anii 1950. P.S. Nu mai citi informatii de pe net ci citeste ceva carti vechi ale protestantilor.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

250 milioane victime, in al Doilea Razboi Mondial?
De unde, pana unde.
Numarul oficial declarat este de aproximativ 60 de milioane de vieti curmate.
Ti-ai putea imagina atatea victime, la populatia globului de atunci de aproape 3 miliarde?

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Am glumit si eu, nu au murit decat cateva mii si aia batrani de peste 80 de ani, nu? Poate traim in lumi diferite.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Nu, ugh.
Nu am spus nimic de cateva mii, ci aproximativ 60 de milioane.
Stiu ca unii crestini inventeaza conspiratii stupide de pamant plat si antivaccinare, sau ca pamantul are 8000 de ani, dar totusi...

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Stiu ca unii crestini inventeaza...pamantul are 8000 de ani, dar totusi..."
Ai citit gresit ca mai toti, pamantul are atat cat are tot unioversul. viata pe pamant are 6000 de ani.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

"viata pe pamant are 6000 de ani."
Simt durere in mijlocul fruntii... oare mi se deschide in sfarsit al treilea ochi?

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Simt durere in mijlocul fruntii."
La "cunoasterea" ta este posibil orice.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru danut):

Asa, deci pamantul are 13+ miliarde de ani, cat universul...iar viata a aparut, uh, acum 6000 de ani, asa deodata, fara evolutie, fara nimic.
Credibilitate - 0

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Citeste noile teori ale "evolutiei" cum ca toate animalele au evoluat in ACELASI TIMP, se vede ca ati uitat sa va reanoiti ultimile teorii ale oamenilor de "stiinta". Tot ce cuprinde natura a fost creatia lui Dumnezeu acum cca 6000 de ani, asta cred crestinii (eu in speta) iar "ultimile" teorii stiintifice privind evolutia arata ca totul a fost facut (evoluat) in aceiasi perioada de timp.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

De ce compari câţi oameni a omorât un om cu câţi oameni a omorât biserica?
Ori compari două "facţiuni", ori doi oameni.
De ce nu spui: "Cine a omorât mai mulţi oameni, Papa Urban al V-lea sau Hitler?"

| FucktheSystem a răspuns:

De parca nu stim deja raspunsul... biserica.

| MMihai a răspuns:

Oamenii bisericii!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@danut are dreptate. Nu Biserica ortodoxa a omorat cei mai multi oameni. Inchizitia a fost controlata de Biserica Catolica. De asemenea Cruciadele au avut un caracter religios.

| Necrophagist a răspuns:

Depinde care biserică, dacă e aia ortodoxă atunci Hitler

| Necrophagist a răspuns:

Deşi sunt nihilist ideea e că la aia ortodoxă n-au fost cruciade,inchiziţie,ortodoxismul nu a luptat cu toporul,ci mai mult cu o iluzie mai puternică,cu un efect placebo mai profund.
Apoi trebuie să gândim şi durata de viaţă deci de capabilitate de a comite crime vs. ortodoxia care şi acum se menţine,apoi orice religie, cultură, civilizaţie are crimele ei.

| chelstone a răspuns:

Pana la urma nici nu conteaza cine a omorat mai multi oameni, faptul ca biserica a comis milioane de crime si alte atrocitati ar trebui sa-i faca pe unii sa se gandeasca mai profund cand apara biserica. Cum dracu sa impartasesti dogmele lui dumnezeu si sa crezi ca duci o viata morala in credintele si confesiunile tale din moment ce te-ai alaturat unor criminali, unei religii cu milioane de morti pe numele ei?

| chelstone a răspuns:

Costis, cand spun biserica, nu in mod expres ortodocsi, ma refer la institutie, prin ordinul clerilor etc, toate aceste crime reprezinta o pata pe ''blazonul'' crestinatatii.

| shadovv a răspuns:

Mai pica tigle de pe bisericile prost construite dar nu cred ca poti compara asa ceva cu Hitler.

| TheJeryk0 a răspuns:

Biserica catolica a facut mult mai multe victime deoarece este satanista ci nu crestina adevarata. au provocat cruciadele / inchizitia. etc. pentru a defaima religia.

| corasa a răspuns:

Biserica, a avut mai mult timp si mai multe popoare la dispozitie happy

| costis a răspuns:

@chelstone, woodenpints, bunicii si strabunicii vostri (daca nu au fost cavaleri teutoni) au fost, foarte probabil, ortodocsi. Cati oameni au omorat ei? Numiti 3 ortodocsi romani care sa fie in ruleta asta cu "milioane de morti" (vorba lui Chelstone).

| RhoOphiuchi a răspuns:

Biserica, in timpul cruciadelor+inchizitie. Nici naiba nu stie cati au fost omorati fara rost.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Biserica 99% si Hitler 1%.

| Filip23 a răspuns:

Woodenpints, care ar fi sugestia? Pentru Savanarola sa-l "puscam" pe popa Stefanescu din vale si sa-i dam un buldozer bisericii din Bulbucani, dupa ce in prealabil trimitem in lagar batranele de acolo? Din zeci de postari ale "iubitorilor" de biserica se intelege ca crestinii sunt oameni slabi, neajutorati; de unde atata ura atunci? Acum sa raspund intrebarii: biserica a ucis de 1 trilion de ori mai mult decat Hitler, Stalin si Rechinul Falci la un loc; satisfied?

| NOBODY a răspuns:

Gigel

| Încrucişătorul a răspuns:

Religia frate. Nu exista egalitate; nici cu Stalin si Hitler la un loc.

Gandeste-te cati "einsteins", "franklins", "hawkings", "teslas", "edisons" si multi alti oameni au fost arsi pe rug si spanzurati pentru ca au "indraznit" sa-si spuna propriile opinii?

Vrei parerea mea? Omenirea s-a indepartat de adevaratul Creator de mult timp iar religia a avut un rol semnificativ aici.

Pana acum, sunt sigur ca multi nu stiu diferenta dinte credinta si religie.

| Danişor a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Tu ce regilie ai? mi se pare ca tii cu iluminatii din cauza pozei tale de profil.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru Danişor):

Sunt deist. Nu este o religie, e credinţă. Aşa cum am menţionat atunci, religia nu e credinţă aşa cum credinţa nu e religie.

| Danişor a răspuns (pentru Încrucişătorul):

Ori cum ar fi noroc ca sunt ortodox.

| wendy434 a răspuns:

Marioara:-s

| dr0wn a răspuns:

Eu prin Biserica inteleg Religie.Hitler a omorat evrei.
Religion is EVIL!

| Nesquik_1900 a răspuns:

Satana = Hitler
Hitler a omorât mai mulţi oameni.

| darkhell217 a răspuns:

Biserica

| WhiteWalker a răspuns:

Biserica a omorat mai multi oameni decat Hitler, mai ales in evul mediu cand bagau motive absurde ca esti vrajitor sau te acuzau de erezie si ardeau oamenii pe rug.
Hitler a fost un om rasist si ura evreii, de asta ii baga in lagare...

| PlanetaMinunilor a răspuns:

La Biserica te referi la oameni care au murit in cruceade? Totusi parerea mea e ca Hitler a omorat mai multi pentru ca a cucerit o buna parte din Europa

Răspuns utilizator avertizat